Przejdź do zawartości
Jak skrócić czas zmywania ikona

Ile trwa zmywanie w zmywarce? Jak można skrócić czas zmywania?

Na pytanie, ile trwa zmywanie w zmywarce, nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaki program jest w niej uruchomiony. Zmywanie może trwać krócej niż pół godziny, a może również ponad trzy godziny. Dodatkowo długość zmywania w zmywarce zależy też od wieku oraz modelu urządzenia. Co więcej — standardowy cykl zmywania w nowoczesnych urządzeniach jest zazwyczaj dłuższy niż typowy cykl w starszych urządzeniach. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne maszyny zostały zaprojektowane z myślą o efektywności energetycznej. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale dłuższe cykle zwykle skuteczniej oszczędzają energię i efektywniej wykorzystują wodę.

Czas zmywania w zmywarce — tryby zmywania

Zmywarki nie mają oddzielnej regulacji czasu mycia, a użytkownicy nie mogą ustawić sobie — jak na przykład w piekarniku — własnego, dowolnego trwania pracy urządzenia. Zarówno te starsze, jak i te nowoczesne urządzenia mają predefiniowane ustawienia, które niejako narzucają czas trwania cyklu mycia. Różnica polega na liczbie dostępnych programów i ich funkcjonalności.

Praktycznie wszystkie — stare i nowe — zmywarki mają co najmniej trzy programy:

  • Cykl lekki, często stosowany do delikatnych naczyń szklanych i talerzy
  • Cykl normalny, do codziennych talerzy i sztućców
  • Cykl ciężki, do przedmiotów wymagających intensywniejszego czyszczenia

Każdy z nich różni się długością i temperaturą oraz przeznaczeniem. Czas zmywania w cyklu lekkim jest najkrótszy. Najdłużej zmywarka działa w cyklu ciężkim, bo urządzenie zakłada, że musi poradzić sobie z największymi zabrudzeniami — dlatego podgrzewa wodę do wysokich temperatur i stosunkowo długo myje gorącą wodą i detergentami naczynia.

Wiele nowoczesnych zmywarek ma jednak dużo więcej opcji. Są to na przykład:

  • Zmywanie ekologiczne: dla powolnych, energooszczędnych cykli
  • Szybkie zmywanie: do naczyń, które zostały już opłukane
  • Płukanie/utrzymanie: umożliwia płukanie naczyń i pozostawienie ich w zmywarce w oczekiwaniu na większy załadunek
  • Automatyczne zmywanie: wykrywa stopień zabrudzenia przedmiotów i automatycznie dostosowuje ustawienia
  • Opóźnienie zmywania: funkcja ustawia zmywarkę w gotowości do uruchomienia cyklu zmywania w określonym momencie w przyszłości (pomocne w oczekiwaniu na tańsze taryfy za energię elektryczną lub uruchomienie zmywarki podczas nieobecności w domu)
  • Połowa załadunku: do mycia mniejszej liczby przedmiotów
  • Cykl delikatny: do mycia delikatnych przyborów kuchennych

Zmywarka szybki program — czy jest skuteczny?

Szybki, lekki, turbo — nazwy najkrócej trwającego programu różnią się w zależności od producenta zmywarek. Sama długość też może być różna — są modele, gdzie tryb lekki trwa nawet 25 minut, są takie, które przeznaczają na niego około 40 minut. Najszybszy tryb zmywania jest bardzo skuteczny, ale tylko do takich naczyń, do których został przeznaczony. Najczęściej są to kieliszki, delikatne naczynia szklane lub inne naczynia, które są zabrudzone w niewielkim stopniu. Warto pamiętać, że szybkość mycia związana jest ze stosunkowo niską temperaturą — to w naturalny sposób ogranicza skuteczność usuwania mocno zabrudzonych garnków, talerzy czy patelni. Dokładne wyczucie, z czym poradzi sobie tryb lekki w zmywarce, przychodzi z czasem i doświadczeniem. Osoby, które znają swoją zmywarkę od lat doskonale wiedzą, co nadaje się do mycia w najszybszym trybie, a co wymaga dłuższego cyklu.

Jak zmniejszyć czas pracy zmywarki?

Każdy z cykli w zmywarce ma swój zdefiniowany czas mycia. Po szczegóły i precyzyjne dane najlepiej sięgnąć do instrukcji obsługi zmywarki. Warto też pamiętać, że nie opłaca się „na siłę” skracać czasu mycia. Wybieranie lekki cyklu do ciężkich zabrudzeń najczęściej poskutkuje tym, że naczynia pozostaną niedomyte. Dobrym pomysłem nie jest również przerywanie cyklu mycia, na przykład przez wyłączenie zmywarki. Choć niekiedy naczynia mogą wydawać się wtedy czyste, to może okazać się, że urządzenie nie zdołało ich jeszcze opłukać — w rezultacie na talerzach, sztućcach i garnkach może znajdować się niewidoczna gołym okiem warstwa rozpuszczonego detergentu.

Jeśli jednak od czasu do czasu zdarzy się, że koniecznie i natychmiast potrzebujemy „czegoś ze zmywarki”, to otwarcie zmywarki w trakcie cyklu jest oczywiście możliwe. Zmywarka nie napełnia się całą wodą, co kiedyś było relatywnie popularnym przekonaniem wśród użytkowników. Otwarcie drzwi w połowie cyklu może spowodować lekkie chlapnięcie (lub uwolnienie dużej ilości pary), ale na pewno nie naraża nikogo na falę wody wypływającą z urządzenia. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych modelach otwarcie może zakłócić cykl lub powodować konieczność ponownego naciśnięcie przycisku start. Po wyjęciu potrzebnej rzeczy warto ją przepłukać pod bieżącą wodę, a zmywarce pozwolić dokończyć mycie naczyń pozostałych w urządzeniu.

Inwestycja w zmywarkę — czy warto?

Odpowiedzią na pytanie, czy warto zainwestować w zmywarkę, jest sama popularność tych urządzeń. To nie kwestia mody albo reklamy, ale praktyczne zalety zmywarek zdecydowały, że są one tak często obecne w domach i mieszkaniach na całym świecie. Zmywarki nie tylko oszczędzają czas, ale również oszczędzają pieniądze — są znacznie bardziej ekonomiczne niż mycie ręczne.

Doświadczeni użytkownicy zmywarek wiedzą, że najlepszą porą na włączanie zmywarki jest późna noc. Posiadacze tańszych nocnych taryf za prąd chwalą sobie jeszcze większą redukcję kosztów zmywania naczyń. Również osoby, które za prąd w nocy płacą tyle, co za dnia uważają, że nastawienie naczyń na noc jest wygodniejsze. Praca zmywarki może niekiedy rozpraszać domowników w ciągu dnia i utrudniać na przykład oglądanie telewizji. W nocy zaś szum zmywarki stanowi tylko niewielkie zakłócenie i dla ogromnej większości osób nie jest on przeszkodą w zasypianiu i spokojnym śnie.