Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmywarek

Świeci się lampka ostrzegawcza

Świecąca się lampka ostrzegawcza informuje, że należy uzupełnić nabłyszczacz lub sól. Jeśli zamieszkujesz region, gdzie występuje twarda woda, stosuj sól i płyn nabłyszczający nawet, jeżeli używasz wielofunkcyjnych kapsułek, takich jak Finish Quantum.

Podczas pracy zmywarki słychać odgłos brzęczenia lub stukania

Czasami pracę urządzenia utrudniają pozostałe resztki jedzenia. Należy dokładnie oczyścić ramię spryskiwacza i regularnie stosować środek do czyszczenia zmywarek, który zapobiega powstawaniu tego typu problemów.

Komora dozowania nie domyka się

Używając proszku do zmywania, pamiętaj, że zbyt duża jego ilość może przepełnić komorę dozowania. Mechanizm zostaje wtedy zablokowany. Możesz w przyszłości uniknąć tego problemu, jeśli zaczniesz używać tabletek do zmywania.

Jeśli opróżnienie dozownika i zastosowanie tabletek nie rozwiązało problemu, być może uszkodzony został mechanizm zamykający komorę dozowania. Konieczny będzie kontakt z serwisem.

Zmywarka nie uruchamia się

Przede wszystkim upewnij się, czy drzwi zmywarki są właściwie domknięte. Sprawdź, czy wtyczka kabla zasilającego zmywarki jest podłączona do gniazdka elektrycznego, czy włączyłeś program i czy włączony jest dopływ wody.
Jeśli powyższe działania nie rozwiązały problemu, być może filtr na wężu zasilającym wodę jest zapchany -
np. kamieniem. Należy zajrzeć do instrukcji obsługi i przeczytać wskazówki dotyczące oczyszczania filtra.

Inną przyczyną może być przepalenie się bezpiecznika głównego. Należy go wymienić zgodnie ze wskazówkami podanymi w instrukcji obsługi lub wezwać serwis techniczny producenta urządzenia.

Woda nie jest wypompowywana ze zmywarki

Najprawdopodobniej zablokowany jest filtr. Należy go wyjąć i przepłukać wodą. Aby zapewnić prawidłową pracę zmywarki, raz w tygodniu wyczyść filtr oraz stosuj środek do czyszczenia zmywarek raz na miesiąc. Wskazane jest również, aby przed włożeniem naczyń do zmywarki, usuwać z nich resztki jedzenia.

Jeżeli filtr jest czysty, a problem nie ustępuje, sprawdź, czy odpływ zlewu nie jest zablokowany, a wąż odprowadzający poskręcany. Jeśli sam nie potrafisz poradzić sobie z tym problemem, wezwij hydraulika. 

Podczas pracy zmywarki słychać odgłos brzęczenia lub stukania

Jeśli naczynia w zmywarce stykają się ze sobą, mogą w trakcie cyklu powodować odgłos brzęczenia i stukania. Aby zapobiec temu, należy prawidłowo umieszczać naczynia w zmywarce. Zalecenia znajdziesz w instrukcji obsługi lub tutaj.

Umyte naczynia są mokre

Być może naczynia zostały niewłaściwie umieszczone w zmywarce i blokują przepływ i odpływ wody. Jeśli
nie masz pewności jak najlepiej ustawiać naczynia w zmywarce, przeczytaj instrukcję obsługi lub sprawdź tutaj.

Jeśli masz twardą wodę, pamiętaj, aby stosować środek nabłyszczający, nawet jeśli używasz tabletek, które już posiadają w swym składzie nabłyszczacz. Stosowanie środka nabłyszczającego powoduje również lepsze schnięcie naczyń.

Jeśli nie rozwiązało to problemu, być może element grzewczy w zmywarce uległ uszkodzeniu i należy wówczas skontaktować się z serwisem.

W zmywarce pozostaje nierozpuszczony detergent

Sprawdź, czy komora dozownika otwiera się całkowicie. Jeśli klapka komory zablokowana jest większymi naczyniami i otwiera się tylko częściowo, może blokować to rozpuszczanie się detergentu w trakcie zmywania.

Przed dodaniem detergentu upewnij się, że komora dozowania jest sucha, w przeciwnym razie detergent będzie się kleić. Sprawdź, czy komora dozownika otwiera się całkowicie.

Co można myć w zmywarce?

Stal nierdzewna
Tak. Staraj się używać przedmiotów wykonanych z wysokogatunkowej stali nierdzewnej (najlepiej z oznaczeniem 18/8 i 18/10). Na tańszych sztućcach, często oznaczonych jako "nierdzewne", mogą pojawić się plamki rdzy.

Aluminium
Częste mycie przedmiotów z aluminium może prowadzić do przebarwień ich powierzchni. Na dnie garnków mogą pojawić się jasne plamki lub przyciemnienia np. na wyciskaczu do czosnku.

Srebro
Tak, ale należy uważać, aby przedmioty ze srebra nie sczerniały. Należy najpierw opłukać je pod wodą
aby usunąć resztki jedzenia zawierające siarkę (np. jajka, majonez czy musztardę), oraz upewnić się, że po włożeniu do zmywarki srebrne sztućce nie stykają się ze sztućcami lub naczyniami ze stali nierdzewnej. Należy stosować detergenty, które zawierają środek chroniący wyroby ze srebra, jak np. Finish.

Tworzywo sztuczne
Tak, jeśli producent podał, że nadaje się do mycia w zmywarkach. W przeciwnym razie przedmioty z tworzyw sztucznych mogą odkształcić się podczas mycia. Stosować niską temperaturę wody do zmywania (50°C).

Drewno
Nie, bowiem może popękać lub spuchnąć. Ponadto niektóre elementy drewniane, jak np. uchwyty do noży,
są klejone, a warunki panujące w zmywarce mogą spowodować rozpuszczenie kleju.

Porcelana
Zasadniczo tak, lecz naczynia ze zdobieniami naszkliwnymi, mogą wyblaknąć. Ten rodzaj zdobień łatwo jest rozpoznać po wypukłych powierzchniach (można to wyczuć palcami). 

Dlaczego szkło po umyciu jest matowe / zamglone?

W rejonach, gdzie występuje twarda woda przyczyną tego może być osad kamień.

Powodem zamglenia może być uszkodzenie szkła przez korozję. 

Jak usunąć kamień ze szklanek/ kieliszków?

W rejonach, gdzie występuje twarda woda aby uniknąć gromadzenia się kamienia na szklankach/ kieliszkach konieczne jest stosowanie soli do zmywarek i środka nabłyszczającego, nawet jeśli używa się wielofunkcyjnych tabletek do zmywania. W niektórych zmywarkach możliwe jest indywidualne dozowanie ilości nabłyszczacza do każdego zmywania, więc dobrze jest ustawić dozownik na maksymalną ilość.

Jak pozbyć się smug i plamek pozostałych na szkle?

Naczynia muszą być odpowiednio ułożone w zmywarce tak, aby umożliwić swobodny przepływ i odpływ wody.

Osad może spowodować powstawanie smug: aby się ich pozbyć, należy postąpić zgodnie ze podanymi wskazówkami.

Powodem powstawania smug może też być zbyt duża ilość środka nabłyszczającego. W niektórych zmywarkach możliwe jest indywidualne ustawienie dodawania ilości nabłyszczacza do każdego zmywania - można to sprawdzić na wskaźniku umieszczonym obok komory dozownika. Podobny problem powstanie, gdy użyjesz zbyt dużej ilości detergentu. Jeśli używasz proszku do zmywania, upewnij się, że stosujesz właściwą ilość. 

Jak usunąć ślady korozji ze szkła?

Jeśli na szkle pojawiły się już ślady korozji, nie jest już możliwe jej usunięcie. Natomiast można zapobiec korodowaniu szkła poprzez stosowanie programu o niskich temperaturach oraz tabletek do mycia, które mają w składzie środek zapobiegający korozji, jak np, Finish Quantum.

Niezadawalające wyniki zmywania

Czasami może się tak zdarzyć, czego efektem mogą być np. ślady, które pozostają po umyciu w filiżankach. Oto jak można temu zapobiec:

  • Jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie występuje twarda woda, upewnij się, że używasz odpowiedniej ilości proszku lub żelu do zmywania, a także stosuj sól, która jest konieczna nawet w przypadku tabletek wielofunkcyjnych.
  • Prawidłowo ułóż naczynia w zmywarce oraz nie wkładaj zbyt dużej ilości naczyń, aby woda mogła swobodnie przepływać podczas mycia.
  • Usuń resztki jedzenia przed załadowaniem naczyń do zmywarki i zetrzyj z nich papierowym ręcznikiem resztki gęstych sosów.
  • Oczyść filtr przy wężu doprowadzającym wodę i regularnie stosuj środek do czyszczenia zmywarki, np. Finish Cleaner Machine.
  • Upewnij się, że nic nie blokuje ruchomych części zmywarki, tj. ramion spryskiwacza czy klapki dozownika detergentu.
  • Do mocno zabrudzonych naczyń nie używaj programu szybkiego lecz eko lub auto.

 

Dlaczego na przedmiotach z tworzyw sztucznych pojawiają się plamy?

Z czasem powierzchnie przedmiotów z tworzyw sztucznych mogą stać się bardziej porowate, a tym samym mogą wchłaniać barwniki z resztek jedzenia (np. potraw zawierających pomidory, curry). Przed załadowaniem do zmywarki usuń z talerzy resztki jedzenia i wytrzyj je papierowym ręcznikiem. Plamy znikną, jeśli umieścisz plastikowe naczynia w silnym świetle słonecznym.

Naczynia z tworzywa sztucznego pachną perfumami

Najprawdopodobniej spowodowane to jest zastosowaniem odświeżacza do zmywarek. Ponieważ tworzywa sztuczne są porowate, mogą wchłaniać zapachy, lecz nie jest to szkodliwe. Zapach zniknie gdy ponownie umyjesz naczynia bez stosowania odświeżacza.