Domowe zwyczaje

W każdym domu znajdziemy dziwaczne przyzwyczajenia- poczynając od harmonogramu snu po czas brania kąpieli. Rodziny czy współlokatorzy codziennie podejmują wiele wspólnych decyzji. Mając tak wiele spraw na głowie poszukujemy rozwiązań, które ułatwią nam codzienne życie. Podczas planowania i podziału domowych obowiązków nie zapominajmy o obsłudze zmywarki. Poniżej przedstawiamy Ci parę zasad związanych z korzystaniem ze zmywarki, dzięki którym zaoszczędzisz sobie i pozostałym domownikom stresu, czasu i energii. 

Zasada 1 – Podział obowiązków i ustalenie grafiku

Zawsze znajdzie się w domu ktoś, kto przyjmuje na siebie większość obowiązków. Brak ich klarownego podziału może doprowadzić do spięć. Dotyczy to także wyjmowania naczyń ze zmywarki, które wymaga wiele wysiłku i schylania się. Aby znaleźć optymalne rozwiązanie, ustalcie tygodniowy lub miesięczny grafik obowiązków, uwzględniając w nim to, kto będzie odpowiedzialny za wyciąganie naczyń ze zmywarki. Z drugiej strony, każdy domownik zużyte przez siebie naczynia powinienem wkładać do zmywarki na własną rękę.

Zasada 2 – Ustalenie pory zmywania

Podjęcie decyzji kiedy najlepiej uruchamiać zmywarkę może być kłopotliwe i będzie to zależeć od paru czynników:
1)    Kiedy domownicy najczęściej korzystają z naczyń?
2)    Kto będzie odpowiedzialny za napełnienie zmywarki i jej włączenie?
Najlepiej uruchamiać zmywarkę wieczorem, po kolacji lub za dnia, po śniadaniu. Większości domowników nie będzie wtedy w domu, a więc nie będą potrzebowali świeżych naczyń. Ten zwyczaj warto stosować podczas dni roboczych.
Do terminarza warto przydzielić osobę odpowiedzialną za umieszczenie tabletki do zmywarki i włączanie urządzenia. Może być to dobre zadanie dla dzieci, które będą miały swoją rolę przy wspólnym zmywaniu. 

Zasada 3 – Układanie naczyń w zmywarce

Niektórzy schludnie umieszczają większe naczynia w tylnej części zmywarki lub szeregują rzeczy pod względem rozmiaru. Inni wkładają je tam, gdzie akurat jest dla nich wolne miejsce czy zupełnie chaotycznie. Dobrze jest ustalić wspólny sposób umieszczania naczyń w zmywarce, aby w pełni wykorzystać jej pojemność. Miski i małe naczynia można ustawiać po jednej ze stron zmywarki, a duże naczynia po drugiej. Poukładane naczynia jest zdecydowanie łatwiej wyjąć po zakończeniu zmywania, a następnie schludnie ułożyć w szafkach lub na półkach. 
Ostatnia rada- uruchamiaj zmywarkę kiedy jest całkowicie pełna. Niezależnie jak często z niej korzystasz, najefektywniejszy cykl mycia uzyskasz kiedy jest ona pełna. 

Korzystaj ze zmywarki każdego dnia. Ona wyręcza Cię w zmywaniu – Ty odwdzięcz się Finishem.