Plan doskonały

Niezależnie od tego, czy organizujesz kameralne spotkanie dla kilku przyjaciół czy duże spotkanie rodzinne, dobrze je zaplanuj. Zaoszczędzi Ci to stresu i sprawi, że poczujesz się zrelaksowana podczas przyjmowania gości. Oto lista, która sprawnie pomoże Ci przygotować się do każdego przyjęcia.

Specjalna dieta? Upewnij się, czy goście nie mają szczególnych wymagań lub preferencji żywieniowych. Pomoże Ci to uniknąć stresu związanego z koniecznością przygotowania dania np. wegetariańskiego w ostatniej chwili.

Zajrzyj do szybkiego przewodnika po najbardziej popularnych dietach, który pomoże Ci zaplanować menu.

Wybierz temat. Postaw na spójny styl, by stworzyć idealnie skomponowane menu. Serwowanie skomplikowanych potraw z całego świata, może zdezorientować kubki smakowe Twoich gości.

Nie utrudniaj sobie sprawy. Nie ma sensu gotować trzech gorących dań. Skup się na jednym, do którego dobierzesz proste przystawki i pyszny deser. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będziesz mieć czas na miłe rozmowy z gośćmi. A to z pewnością zostanie docenione!

Przygotuj się. Zastanów się co możesz zrobić wcześniej. Na pewno sosy i desery na zimno. Możesz również obrać i posiekać warzywa i trzymać je przez noc w pojemniku, wyłożonym wilgotnym papierem kuchennym. Składniki, które mają skłonność do utraty koloru (np. bakłażan czy awokado) można skropić sokiem z cytryny lub przechować całkowicie zanurzone w zimnej wodzie dla zachowania świeżości.

Zapanuj nad czasem. Przygotuj rozpiskę co i kiedy zamierzasz zrobić. Nie musi być ona bardzo szczegółowa, wystarczy Ci ogólny harmonogram, dzięki któremu unikniesz zdenerwowania i nie zapomnisz o żadnym szczególe.

Zrób próbę. Najlepiej z rodziną. Dzięki temu poznasz wszystkie procesy i zyskasz większą pewność siebie. Jest to szczególnie pomocne w przypadku złożonych dań, które przyrządzasz po raz pierwszy.

Zaopatrz się wcześniej. Będziesz spokojna, a Twojej głowy nie będzie zajmował brak kluczowych składników do Twoich potraw.

Sprawdź zastawę. Upewnij się, że masz odpowiednią ilość sztućców i naczyń oraz, że są one nieskazitelnie czyste i błyszczące.

Skorzystaj z naszej listy kontrolnej, którą możesz wydrukować