Jak dobrać szklanki do okazji

Dosyć powszechnym mitem jest to, że najlepiej myć kieliszki ręcznie. Wiele osób uważa, że zmywarki mogą spowodować matowienie i osłabienie szkła, co może prowadzić do ich tłuczenia. Ponieważ wszystkie kieliszki różnią się od siebie wielkością, kształtem i grubością szkła, również sposób, w jaki je układamy w zmywarce czy temperatura mycia są inne. Określenie tego pomoże Ci uniknąć pęknięć i zapewnić bezpieczeństwo mycia.
Nasz bardzo prosty przewodnik poniżej, pomoże Ci odkryć, dlaczego jest tak wiele różnych rodzajów kieliszków i pokaże jak o nie wszystkie zadbać by były myte efektywnie i bezpiecznie.

Kieliszki do Wina

Istnieją dwa rodzaje kieliszków do wina: kieliszki do wina białego i czerwonego. Kieliszki do wina czerwonego mają szeroki i okrągły puchar oraz krótki trzon, zupełnie odwrotnie kieliszki do wina białego, które są dłuższe i węższe. Wszystko dlatego, że czerwone wino potrzebuje więcej miejsca do zataczania nim kręgów, powodujących jego reakcję z powietrzem, by wydobyć usubtelnione i złożone aromaty, podczas gdy białe wino wymaga mniej miejsca i szkła, które spowalnia utlenianie by zachować jak najdłużej aromat. 
Niezależnie od rodzaju, kieliszki należy ułożyć na górnej półce zmywarki, by odseparować je od innych naczyń. Aby umieścić kieliszki do białego wina, może być konieczne dostosowanie wysokości górnej półki do ich długiego trzonka - ta funkcja dostępna jest w wielu nowoczesnych zmywarkach. Ważne jest również, żeby upewnić się, że kieliszki nie stykają się ze sobą, by podczas mycia nie uderzały o siebie, co może powodować ich pękanie. Uderzanie kieliszkami zostawmy na toasty.

Kieliszki do Martini

Kieliszki do Martini powstały na początku dwudziestego wieku, jako ewolucja często mylonego kieliszka koktajlowego. Zostały zaprojektowane podobnie jak kieliszki do wina by kontrolować utlenianie. Stożkowy kształt i rozwarty puchar poddaje gin większej ekspozycji powietrza, co pozwala na uwolnienie wszystkim składnikom roślinnych i smakom. Historia mówi też, że kształt kieliszka jest zaprojektowany tak, by w czasach prohibicji można było za pomocą jednego ruchu nadgarstka wylać z niego zakazany trunek. 
Kieliszki do Martini jak i koktajlowe muszą być myte ostrożnie, ponieważ mają jeszcze dłuższą nóżkę niż kieliszki do białego wina. Trzeba więc obniżyć górną półkę zmywarki. Dodatkowo upewnij się, że kieliszki nie dotykają innych naczyń.

Kieliszki do Brandy

Krótki trzon i szeroki kielich kieliszków do brandy, pozwala na utlenianie alkoholu dużo szybciej, a zaokrąglone do środka brzegi zatrzymują cały aromat brandy w kielichu.
Kształt kieliszków pozwala na ich mycie w zmywarce bez konieczności obniżania górnej półki. Natomiast ich nisko umieszczony środek ciężkości może powodować pochylanie się na boki podczas zmywania, więc upewnij się, że zapewniasz im odpowiednią ilość miejsca by zapobiec stukaniu o inne kieliszki czy naczynia.

Krzyształowe Kieliszki 

Kieliszki kryształowe powstały w wyniku zastąpienia zawartości wapnia w szkle ołowiem; pierwsze znalezione kawałki mogą pochodzić już z 1400r p.n.e. 
Przed myciem kryształowych kieliszków w zmywarce należy upewnić się u producenta, jakie są co do tego wymagania. Szkło kieliszków kryształowych może się różnić i wymagać innej specyfikacji mycia u każdego z producentów. Niektórzy producenci twierdzą, że ich szkło jest zbyt cienkie by myć je w zmywarce, gdzie inni twierdzą, że bezpieczny do mycia jest cykl, utrzymujący temperaturę poniżej 65 stopni Celsiusa. Pamiętaj, żeby do mycia kryształów używać delikatnego detergentu. Villeroy & Boch rekomenduje do tego produkty marki Finish. 

Teraz wiesz już wszystko na temat kieliszków! Czas zaprosić rodzinę i przyjaciół, żeby przetestować wszystkie ich rodzaje. Tylko pamiętaj, żeby używać kieliszków odpowiedzialnie. Na zdrowie!