Jak uniknąć nalotu na szklankach?

Przez 3500 lat ludzie zajmowali się wyrobem szkła. Pierwsze przykłady pochodzą z Egiptu i datowane są na rok 1350 p.n.e. Zapewne nikt wówczas nie przejmował się śladami palców, czy nalotem na szklankach. A jednak Rzymianie zainicjowali proces tworzenia przezroczystego szkła. Wszystko po to, by pochwalić się kolorem swojego wina.

Jeżeli Rzymianie mogli zapewnić sobie czyste, szklane kielichy, to nie istnieje żaden powód, dla którego Tobie mogłoby się to nie udać. Co więcej, fantastycznym pomysłem byłby niezawodny przewodnik, który czuwałby nad twoimi wyrobami szklanymi. Dbał by o nie od momentu ich zakupu, aż do końca ich użyteczności, tak aby zawsze wyglądały jak nowe.

Na szczęście, dokładnie taki przewodnik masz przed sobą!

Sposób użycia

Zaczniemy od sposobu użycia twoich szklanek. Nie będziesz potrzebowała wielkiej pomocy. Ważne jest jednak, abyś pamiętała, że szkło jest czyste dzięki swojej nieregularnej strukturze. Niestety ta właściwość sprawia również, że szkło jest niezwykle podatne na tzw. "szok termiczny". Brzmi to trochę jak kiepski film akcji, lecz w gruncie rzeczy, jest to stan, w którym szkło zmienia raptownie swoją temperaturę. Rozszerza się, bądź kurczy nierównomiernie,  co powoduje pęknięcia. Dlatego pamiętaj, nie używaj swoich szklanek do wrzących, bądź bardzo gorących płynów, chyba że producent zaznaczy taką możliwość. 

Jeśli twoje szklanki wyszczerbią się, bądź pękną, nie będą nadawały się do dalszego użytku. W takiej sytuacji nie tylko istnieje prawdopodobieństwo wpadnięcia kawałków szkła do twojego napoju, lecz co gorsza, w pęknięciach skrywają się bakterie i zarazki, których ciężko jest się pozbyć, nawet w zmywarce.

Mycie

Kiedy umieścisz szklanki w zmywarce, połóż je w górnym koszyku, z dala od innych naczyń. By zmieściły się wysokie szklanki, bądź te na nóżce, będziesz musiała obniżyć półkę. Ważne jest również upewnienie się, aby szklanki nie dotykały się wzajemnie, co mogłoby spowodować pęknięcia przy stukaniu się.

By uzyskać najlepszy efekt czystości podczas mycia, użyj Płynu Nabłyszczającego Finish. Pozwoli ci on uniknąć śladów po wodzie na Twoich szklankach, jak również, dodatkowego mycia i wycierania po skończonym cyklu pracy twojej zmywarki.


Przechowywanie

Jeśli chodzi o przechowywanie szklanek, są dwie szkoły: do góry i do dołu denkiem. Kładąc szklankę do góry nogami unikniemy dostania się kurzu i innych nieprzyjemnych osadów. Jednakże stawiając ją na podstawie uniemożliwiamy zanieczyszczenia części, z której pijemy, oraz unikniemy powstania w niej pęknięć. Sugerujemy użycie cienkiej, czystej ściereczki, na której możemy położyć szklanki denkiem do góry, umieszczając je w szafce. Dzięki temu zapobiegniemy uszkodzeniom i dostawaniu się brudu do szklanek. Być może jest to metoda mało ergonomiczna, ale dzięki unikaniu stawiania szklanek na sobie (jedna na drugiej), nie powstaną na nich wyszczerbienia i zarysowania, a naczynia nie złączą się ze sobą przy wyjmowaniu.

Jak widzisz jest tylko kilka rzeczy, o których musisz pamiętać by dbać o swoje szklanki i być pewną, że będą prezentować się równie okazale nawet dla najbardziej wymagających gości.