Kilka słów o szkle

Nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby nie wynaleziono szkła. Szklarnie, które umożliwiły uprawę owoców i warzyw w klimacie umiarkowanym albo obiektywy w teleskopach, które pozwoliły na zbadanie tego, co znajduje się poza granicami Układu Słonecznego – to wszystko nie mogłoby zaistnieć bez udziału szkła. Pierwsze szklane naczynia wykonano około 1500 r. p.n.e., ale sztukę wytwarzania przezroczystego szkła poprzez jego dmuchanie odkryto dopiero w 1 r. n.e., i nawet wówczas trzymano to w ścisłej tajemnicy aż do momentu upadku Cesarstwa Rzymskiego.
 
Co to jest szkło?

Szkło jest bezkształtnym ciałem stałym, które swoimi właściwościami przypomina ciecz. Te cechy nadają mu pożądaną przezroczystość. Szkło wytwarza się poprzez podgrzewanie wielu składników, przede wszystkim krzemionki, do temperatury około 1500 stopni Celsjusza. Roztopione szkło nakłada się na koniec rurki pustej w środku, a następnie umieszcza w foremce i wydmuchuje powietrze przez rurkę. W ten sposób powstaje bańka szklana, którą dopasowuje się do wymaganego kształtu.

Co to jest korozja?

Niestety, wielokrotny kontakt z gorącą wodą i detergentami powoduje, że mikroskopijne cząsteczki szkła są wypłukiwane. Pozostawia to puste i nierówne miejsca na powierzchni naczyń i powoduje, że światło przenikające przez szkło nie przechodzi przez nie prosto, ale jakby naokoło. Z tego powodu naczynia zyskują matowy wygląd.  

Jak temu zapobiec? 

Jeśli chcesz, aby Twoje naczynia zachowały blask, umieść je w zmywarce tak, aby się ze sobą nie stykały. Podczas pracy zmywarki naczynia wewnątrz niej przesuwają się, a jeśli uderzają o siebie, tworzą się na nich małe zarysowania i uszkodzenia. Upewnij się, że używasz najlepszego detergentu, który zapobiegnie matowieniu szkła, a jednocześnie doskonale je umyje.

Finish Quantum Max Shine &Protect nie dopuszcza do korozji, zapobiegając wypłukiwaniu cząsteczek szkła. Przy pomocy unikalnej opatentowanej technologii, która działa jak tarcza ochronna, zapewnia naczyniom długotrwały blask. Szkło jest narażone na uszkodzenie na różnych etapach mycia, więc ważne jest, aby połączyć działanie ochronne i nabłyszczające detergentu zarówno w czasie mycia, jak i płukania, co zapobiegnie korozji, a także osadowi z kamienia i zaciekom.