Nalot na szkle – dlaczego powstaje?

Dla wielu, nalot na szkle to coś wstydliwego. Często ludzie, których szklanki cały czas są matowe, wyrzucają je, ukrywają głęboko w szafce lub używają jedynie, kiedy nikt nie patrzy.

Dlaczego tak się dzieje? Istnieją dwa główne powody zamglonego, matowego szkła i oba zdarzają się często: pierwszy to zbyt twarda woda, drugi to korozja. 

Twarda woda

Jeżeli mieszkasz w miejscu gdzie występuje twarda woda, możesz mieć problem z osadami mineralnymi w Twojej zmywarce. Osady te, takie jak kamień, mogą przyklejać się do szkła i naczyń, powodując zamglony, matowy wygląd. Efekt korozji może być nieodwracalny, na szczęście można łatwo i na stałe zapobiec matowieniu.

Regularne, dokładne czyszczenie Twojej zmywarki za pomocą Płynu do czyszczenia zmywarki Finish pomoże usunąć wszystkie paskudne resztki jedzenia, tłuszczu oraz kamienia zanim zaczną przywierać do naczyń i szkła. Zalecane jest czyszczenie zmywarki raz w miesiącu, nie tylko po to by zapobiec osadom, ale również po to by zapewnić w pełni sprawne działanie Twojej zmywarki. Dodając Płyn nabłyszczający Finish do każdego cyklu, powodujesz, że krople wody nie osadzają się na powierzchni i zostają odparowane zanim pozostawią osad.

Korozja szkła

Jeżeli żyjesz w miejscu gdzie woda jest bardzo miękka, to jesteś szczególnie narażony na korozję, która powoduje matowienie szkła, choć może się to wydarzyć praktycznie wszędzie. 

Może to być wywołane przez wiele czynników takich jak: zła jakość szkła, zbyt długie i zbyt gorące cykle zmywania. Istnieje też wiele metod na zapewnienie długiego życia Twoim naczyniom i jest bardzo ważne, żeby wprowadzić je w życie zanim matowienie szkła się pojawi:

•    Kupując szkło upewnij się, że można je myć w zmywarce
•    Używaj detergentów Finish, żeby chronić szkło przed korozją i zapewnić im nieskazitelny blask na dłużej
•    Jeżeli posiadasz, sprawdź urządzenie do zmiękczania wody - być może jest ustawione na zbyt wysoki poziom twardości wody
•    Bardziej delikatne wyroby szklane myj w niskiej temperaturze lub ustaw program do mycia szkła
•    Kiedy zakończy się cykl zmywania, otwórz zmywarkę, aby para miała którędy ulecieć. Nowoczesne zmywarki dbają o odpływ pary poprzez wewnętrzne otwory. Pozwól też schłodzić się swoim naczyniom zanim je wyjmiesz ze zmywarki.