Szkło do whisky

‘Uisge beatha’ – pierwotna nazwa tego napoju w języku szkockim oznaczała tyle, co “woda życia”. Historia whisky sięga prawie tysiąca lat i alkohol ten wciąż cieszy się dużą popularnością. Whisky jest kojarzone ze Szkocją (dlatego jednym z najpopularniejszych typów jest tzw. 
„szkocka”), jednak irlandzka wersja jest także bardzo popularna. Obecnie whisky wytwarza się na całym świecie, a w różnych regionach pojawiają się nowe odmiany napoju. Zaskakujące jest jednak, że mimo tak dużej popularności whisky na całym świecie, przez te wszystkie lata pojawiło się zaledwie kilka naczyń służących do jej picia.  Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom szkła do whisky.

Kieliszek do shotów

Większość smakoszy preferuje powolne sączenie whisky, aby delektować się złożonym smakiem napoju. Jednak niekiedy do picia burbonu są stosowane kieliszki do shotów. Picie tak wysokoprocentowego alkoholu w ten sposób wymaga naprawdę mocnej głowy! Tego typu kieliszki świetnie nadają się na imprezę, jednak nie dają możliwości, aby w pełni docenić kombinację smaków. Dlatego jeśli masz pod ręką luksusową butelkę single malt, zdecydowanie nie warto pić jej w ten sposób. Kieliszki są także używane do odmierzania odpowiedniej ilości whisky do wymieszania z innymi składnikami koktajli.   

Klasyczna szklanka do whisky

Szklanka typu old fashioned jest najczęściej spotykanym naczyniem przeznaczonym do picia whisky. Wielkość i kształt szklanki pozwala na zachowanie idealnych proporcji alkoholu i kostek lodu. Lód może swobodnie przemieszczać się w drinku, dzięki czemu można osiągnąć optymalną temperaturę. Szeroka podstawa i stosunkowo mała wysokość szklanki zapewnia jej stabilność i zapobiega rozlewaniu się napoju. 

Snifter

Jest to szeroki kieliszek, w którym duża powierzchnia płynu ma kontakt z powietrzem, co korzystnie wpływa na uwalnianie się bogatych aromatów w trakcie picia. Odpowiednio wyprofilowane ścianki kieliszka zachowują aromaty wewnątrz, nawet gdy alkohol zaczyna odparowywać. Ten typ szkła jest przeznaczony dla osób, które wolą delektować się smakiem whisky o wyższej temperaturze, a niekoniecznie z dużą ilością lodu. Kiedy trzymasz kieliszek w ręce, temperatura alkoholu zwiększa się, co sprzyja uwydatnianiu się kompleksowych smaków i aromatów. 

Szklanka Glencairn Whisky 

Jest to jeden z typów szkła zaprojektowanych specjalnie do whisky. Jego kształt jest oparty na specjalistycznych szklankach, które są wykorzystywane w procesie destylacji do degustacji i testowania whisky. Projekt szklanki został zaakceptowany przez specjalistów z pięciu największych szkockich firm produkujących whisky. Kształt tego naczynia jest podobny do kieliszka typu snifter, ale charakteryzuje się szerszym dnem bez nóżki. W tym przypadku kieliszek musi być utrzymywany w dłoni przez dłuższy czas w celu osiągnięcia optymalnej temperatury. Górna część kieliszka ma w tym przypadku mniejszy obwód, dzięki czemu aromaty są zatrzymywane wewnątrz, aby zapewnić jak najlepsze odczucia smakowe.   

Czyszczenie szkła do whisky

Bez względu na to, który typ szkła wybierzesz, po skończeniu drinka czeka Cię trochę zmywania. Zmywarka sprawdza się podczas zmywania szkła, jednak po wielokrotnym myciu mogą pojawić się na nim mgliste osady. Dlatego tabletki do zmywarki Finish Quantum Shine & Protect są oparte na specjalnej formule, która zapewnia połysk szklanych naczyń. Możesz cieszyć się bogatym smakiem i aromatem swojego ulubionego alkoholu bez zmartwień o stan Twoich szklanek.