Breadcrumbs

Proste kroki, które pokażą Ci, jak zainstalować zmywarkę.

Proste kroki, które pokażą Ci, jak zainstalować zmywarkę.

Instalacja zmywarki jest prosta — od zmiany przeznaczenia szafek po proste prace hydrauliczne.

Przystosowanie szafek i proste prace hydrauliczne są łatwiejsze niż Ci się wydaje. Jest to także jedna z największych zmian, jakie można wprowadzić w kuchni.

Pomyśl gdzie ustawisz zmywarkę
Jeśli możesz ją zmieścić, w szafce zaraz obok zlewu i głównego pionu wodnego, to połowę pracy masz już za sobą. Teraz jest to jedynie kwestia zlokalizowania instalacji wodnej i podłączenia węża doprowadzającego wodę do zmywarki, który jest z nią w komplecie - i to wszystko. Jeśli będziesz mógł zainstalować zmywarkę obok pralki, to będzie to jeszcze łatwiejsze rozwiązanie, bo umożliwia także dostęp do odpływu kanalizacyjnego (odprowadzającego brudną wodę).

Gdzie zainstalować zmywarkę?
W przeciwieństwie do pralki, zmywarkę można zamontować tylko w kuchni. Można ją umieścić w miejsce szafki, blisko rury doprowadzającej zimną wodę. Często wymaga to tylko usunięcia drzwi szafki i półek oraz wykonania podłączenia hydraulicznego. Jeżeli zmywarka zostanie ustawiona obok pralki, to rura na brudną wodę jest już zainstalowana.

Jeśli nie ma żadnego oczywistego miejsca, należy rozważyć przeniesienie pralki z kuchni, na przykład umieszczenie jej pod schodami lub w pomieszczeniu gospodarczym, dzięki czemu zapewnimy przestrzeń drugiemu najciężej pracującemu urządzeniu w naszym domu – naszej zmywarce do naczyń!

Zmywarki do niewielkich pomieszczeń
W przypadku małych kuchni lub pomieszczeń, gdzie nie ma miejsca na szafki o szerokości 60 cm, można zdecydować się na wąską zmywarkę. Można również zastanowić się nad niezwykle poręcznymi zmywarkami umieszczanymi na blatach. Mniejsze modele można postawić na blacie kuchennym, dzięki czemu nadają się doskonale do małych kuchni, dla par i najemców. Wodę pobierają z kranu przy użyciu specjalnego przyłącza, a wylewają ją do odpływu w zlewie. Nic prostszego.

Instalacja zmywarki: 3 proste kroki

Zapoznaj się z instrukcjami producenta zmywarki i w razie wątpliwości zasięgnij porady elektryka lub hydraulika.

Będziesz potrzebować:

    • źródła prądu
    • źródła wody
    • rury na ścieki lub odpływu w zlewie.

Krok 1: Podłącz zasilanie

Kabel zmywarki powinien być wystarczająco długi, by sięgał do gniazdka. Włącz przycisk zasilania dopiero po zakończeniu całej instalacji.

Krok 2: Podłącz źródło wody 

Znajduje się pod zlewem kuchennym. Najpierw zakręć główny kurek wody i podłącz jeden koniec węża zmywarki przeznaczonego do zimnej wody do rury doprowadzającej wodę. Do tego celu może być potrzebne złącze w kształcie litery Y lub śruba samogwintująca.

Podłącz drugi koniec węża z tyłu zmywarki i odkręć kurek wody, aby sprawdzić, czy nie ma przecieków.

Krok 3: Podłącz zmywarkę do rury na ścieki 

Ustaw wąż spustowy zmywarki w taki sposób, aby przebiegał od tyłu zmywarki w górę do rury ściekowej. Jest to prawdopodobnie ta sama rura, której pralka używa do odprowadzania brudnej wody.

Jeśli nie ma takiej rury, należy podłączyć wąż do odpływu zlewu, wykorzystując w tym celu odpowiednie złącze lub kran.

Po dokręceniu połączeń należy uważnie ustawić zmywarkę na miejscu i wyregulować jej nóżki, aby stała w poziomie w stosunku do pozostałych szafek kuchennych.

Na końcu należy włączyć zasilanie, ale przed użyciem trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi zmywarki. Aby uzyskać informacje dotyczące najefektywniejszego wykorzystania zmywarki, kliknij tutaj