Czy mam twardą wodę?

Czy mam twardą wodę?


Dowiedz się, jaka jest twardość wody w miejscu gdzie mieszkasz i sprawdź, w jaki sposób możesz zabezpieczyć zmywarkę przed działaniem związków występujących w twardej wodzie.


Najprawdopodobniej wiesz już, czy woda, której używasz jest twarda. Poznasz to po osadzie wokół kranu czy warstwie kamienia, który osadza się w czajniku.

Co to znaczy, że woda jest twarda?

Twarda woda zawiera duże stężenia soli wapnia i magnezu, pochodzące ze skał, przez które przepływała zanim trafiła do wodociągów. Twarda woda nie zagraża zdrowiu człowieka, ale ma szkodliwy wpływ na urządzenia gospodarstwa domowego, np. zmywarki i znacznie utrudnia utrzymanie ich w czystości.

Mam twardą wodę. Co mogę zrobić, aby moja zmywarka działała lepiej?

Zawsze należy używać soli do zmywarki oraz odpowiedniej ilości środka do zmywania. Jeśli użyje się niewłaściwej ilości detergentu, podczas zmywania w zmywarce nie wytwarza się piana, lecz pozostają klejące się grudki detergentu.

Równie ważny jest nabłyszczacz. Nawet jeśli używa się tabletek do mycia, które już zawierają środek nabłyszczający, na obszarach gdzie występuje twarda woda wskazane jest stosowanie dodatkowej ilości nabłyszczacza. Pozwala to uniknąć smug czy plam na umytych naczyniach szklanych.

Czyszczenie zmywarki

Należy regularnie czyścić zmywarkę aby uniknąć osadzania sie kamienia.