Breadcrumbs

6 powodów, dla których zmywarka jest niezbędna dla rodziny z małym dzieckiem

6 powodów, dla których zmywarka jest niezbędna dla rodziny z małym dzieckiem


6 powodów, dla których zmywarka jest niezbędna dla rodziny z małym dzieckiem

Jeszcze zanim w domu pojawi się dziecko, nasze priorytety ulegają zmianie. Pieniądze, które wydawaliśmy z ogromną lekkością na dotychczasowe zachcianki odkładamy lub inwestujemy w wyprawkę i przyszłość naszego dziecka. Po narodzinach ze szczególną dbałością czyścimy nasz dom i wszystkie rzeczy, z którymi styczność ma nasze dziecko. Nie chcemy, aby na przedmiotach, które znajdują się w jego zasięgu znajdowały się niebezpieczne bakterie. Jeżeli więc w Twoim domu nie ma jeszcze zmywarki, narodziny dziecka są odpowiednim momentem na podjęcie takiego zakupu. Zmywarka jest bowiem niezbędnym elementem wyposażenia domowego dla rodziny z małym dzieckiem.


Zmywanie naczyń i butelek dla dzieci w zmywarce

Nie każdej kobiecie jest dane karmić piersią, choć w znacznym stopniu ułatwia to higienę wokół dziecka. Butelkowe mamy muszą zwracać szczególną uwagę na odpowiednie mycie butelek i sprzętu, w którym przygotowywane jest mleko dla maleństwa. Zresztą nie o samą kwestię butelek tutaj chodzi. Przy małym dziecku staramy się, aby wszystko wokół niego było po prostu sterylnie czyste. Myjąc jego smoczki, butelki i naczynia w zlewie, nie pozbywamy się wszystkich nieczystości, a co za tym idzie również groźnych bakterii. Problem wynika z niewystarczająco wysokiej temperatury wody podczas ręcznego mycia naczyń. Temperatura, którą ustawiamy, aby nie poparzyć sobie dłoni może okazać się za niska, aby zabić niektóre bakterie, osadzające się na dziecięcych butelkach i innych gadżetach. Tylko mycie w zmywarce daje nam stuprocentową pewność, że rzeczy, z których nasz maluch zjada swoje posiłki są naprawdę czyste.


Częste, nieregularne posiłki

„Młodość rządzi się swoimi prawami” – każde dziecko ma swój indywidualny harmonogram posiłkowy, który potrafi każdego dnia wyglądać zupełnie inaczej. W pierwszych miesiącach życia dziecka wyjątkowo trudno jest rozplanować pory posiłków malucha. Dzieci jedzą w tym okresie zarówno często, jak i nieregularnie. Czy nie szkoda Ci czasu na stanie przy zlewie i ciągłe mycie miseczek, buteleczek czy talerzyków? Oczywiście możesz odłożyć naczynia do zlewu i pozmywać wszystkie później, jednak w takiej sytuacji Twoja kuchnia bardzo szybko zmieni się w pobojowisko. Na bałagan niektóre mamy są w stanie przymknąć oko, ale co z siedliskiem bakterii, których przybywa wraz z wydłużającym się czasem zalegania resztek pokarmów w brudnych naczyniach? Będąc w posiadaniu zmywarki, możesz w dowolnym momencie odkładać do niej brudne naczynia, a mycie włączyć dopiero wtedy, kiedy Twoje dziecko pójdzie spać. Tym sposobem wszystkie nieczystości pozostaną w zmywarce, a Twój zlew będzie higienicznie czysty.


Zróżnicowany jadłospis poszczególnych członków rodziny

Jeżeli jesteś świadomym i rozsądnym rodzicem, to z pewnością nie podajesz swojemu małemu dziecku na obiad tego, co ląduje na Twoim talerzu. Zresztą to samo tyczy się śniadań, przekąsek, podwieczorków i kolacji. W praktyce wygląda to tak, że co innego jedzą rodzice, a co innego kilkumiesięczny maluch. Wiąże się to oczywiście z osobnym przegotowywaniem posiłków dla poszczególnych członków rodziny. A to z kolei powiązane jest z dodatkową ilością naczyń do umycia. Mając zmywarkę, możesz poświęcić ten czas swoim dzieciom, zamiast godzinami ślęczeć przed zlewem doprowadzając kuchnię do porządku.


Oszczędność czasu

Naukowcy podczas wielu badań, niejednokrotnie udowadniali, że ręczne zmywanie naczyń jest dużo bardziej czasochłonne, niżeli korzystanie ze zmywarki. Zmywając naczynia w zlewie przeznaczasz (a właściwie marnujesz!) na to nawet kilkanaście godzin tygodniowo. Wyobraź sobie, jak wiele to czasu i jak ciekawie mógłbyś go spędzić. Czy nie lepiej poświęcić ten czas na wspieranie aktywności i rozwoju Twojego dziecka? Oczywiście, że tak. Dodatkowo stojąc przy zlewie nie jesteś w stanie dokładnie przypilnować malucha. Zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że czasami wystarczy jedynie chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia. Włożenie brudnych naczyń do zmywarki, a następne ułożenie ich w szafkach zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż ich namaczanie, mycie ręczne, płukanie i suszenie.


Redukcja kosztów

Nie jest tajemnicą, że wraz z narodzinami dziecka wzrastają koszty życia codziennego i utrzymania całej rodziny. Pieluszki, chusteczki, jedzenie, ubranka, zabawki - w zestawieniu miesięcznym czy rocznym nie są to małe sumy. Ręczne zmywanie naczyń, butelek, niektórych zabawek i dziecięcych gadżetów (a robimy to przecież kilka razy dziennie) generuje dodatkowe koszty miesięczne za wodę i energię elektryczną. Jednorazowa inwestycja w zmywarkę, choć wiąże się z większym wydatkiem, zminimalizuje zużycie wody i prądu, za czym idzie szybki zwrot z inwestycji.


Bezpieczeństwo

Każdemu z rodziców zależy na pełni bezpieczeństwa jego dziecka. Tobie z pewnością również. Od pierwszych chwil dmuchasz i chuchasz na dziecko, by nie stało mu się nic złego. Nie da się ukryć, że im dziecko jest większe, tym więcej niebezpieczeństw czyha na niego w domu. Ten moment daje się odczuć zazwyczaj wtedy, kiedy dziecko zaczyna raczkować, a potem chodzić. Miejsca, do których wcześniej nie miało dostępu teraz są na wyciągnięcie jego ręki. Nie mając zmywarki zazwyczaj odkładasz brudne naczynia i noże na blacie kuchennym, w efekcie czego są one w zasięgu Twojego dziecka. Posiadając zmywarkę, wszystkie brudne naczynia znajdują się wewnątrz urządzenia, dzięki czemu twoje dziecko nie jest narażone na kontakt z zarazkami czy bakteriami, ale również ostrymi czy kruchymi przedmiotami.