Breadcrumbs

Jak zyskać więcej miejsca w małej kuchni?

Jak zyskać więcej miejsca w małej kuchni?

Organizacja miejsca w kuchni, czy to przy okazji robienia remontu, czy małych zamianach, niewątpliwie nie jest łatwą sprawą. Najważniejszą rzeczą, którą należy sobie uzmysłowić to to, że tak naprawdę mamy w kuchni bardzo dużo miejsca do zagospodarowania. Przy dobrym zaplanowaniu przestrzeni i przemyślanym decyzjom można powiększyć ją o kilka metrów, bez konieczności rozbudowywania pomieszczenia. Nie traktujmy tak dużych działań jako problemu, ale jako wyzwanie. Co zrobić, by zyskać miejsce tam, gdzie go nie ma? Jak znaleźć miejsce na sprzęt, którym jest zmywarka? Oto kilka trików, które pomogą tak zorganizować kuchnię, żeby wygospodarować na nią przestrzeń.


Na początku musimy się zastanowić, gdzie taka zmywarka powinna stanąć. Najbardziej optymalnym miejscem są okolice obok zlewu, lub pralki (jeśli ta akurat jest w kuchni). Dzięki temu masz dużo łatwiejszy dostęp do rur doprowadzających wodę i do kanalizacji. Ale nawet jeśli znajdziesz dla niej inne miejsce, to doprowadzenie odpowiednich rur nie powinno sprawić wielkiego problemu. Reszta to tylko wykręcenie drzwi szafki, wywiercenie dziur pod hydraulikę oraz doprowadzenie kabli pod prąd.

Posegreguj produkty spożywcze w szafkach

Najprostszym sposobem na uzyskanie miejsca jest po prostu… posprzątanie. Zawsze w ten sposób zorganizujemy sobie przestrzeń, której potrzebujemy. Wystarczy choćby przejrzeć swoje przyprawy, zioła czy produkty sypkie. Warto opisać je i posegregować. Jak będą ułożone, to łatwiej skontrolujemy również ich przydatność do spożycia. Można się też zastanowić nad kupieniem odpowiednich opakowań i słoików, które pozwolą nam utrzymać ład wśród makaronów, mąki czy ryżu.

Zrób przegląd w naczyniach

Przy okazji przeglądania szafek, szuflad i półek w kuchni może się okazać, że znajdziemy sporo nieużywanych kubków i zbędnej zastawy. Wiem, że może to brzmieć nieco strasznie, ale nadmiarowe i talerze potrafią ukraść nam bardzo dużo miejsca. Nie potrzebujemy obtłuczonych kubków i zapomnianych naczyń. Jeśli są uszkodzone, po prostu je wyrzućmy. Te w dobrym stanie oddajmy tym, którzy mogliby ich bardziej potrzebować.

Przenieś piekarnik wyżej

Zmywarka niestety musi być niżej, piekarnik niekoniecznie. Możemy pomyśleć nad przeniesieniem go wyżej, by w jego miejsce wstawić zmywarkę. W dzisiejszych czasach zwykle nie jesteśmy już ograniczeni instalacją gazową. W zabudowie meblowej piekarnik możemy zainstalować na wysokości oczu, nie musi on zawsze standardowo znajdować się pod płytą grzewczą czy gazową. Przeniesienie go w ten sposób ma również tę zaletę, że… wygodniej się z takiego korzysta! Jeśli jeszcze piekarnik ma funkcjonalność mikrofalówki, to tym bardziej takie przeniesienie ma sens.
 

Zamień wiele sprzętów na jeden

Nawiązując do wielofunkcyjności sprzętu warto zwrócić uwagę, że dużo miejsca potrafią zajmować urządzenia AGD. Dlaczego ekspres do kawy nie miałby przy okazji nam jej mielić? Albo robot kuchenny nie służyć nam do mielenia mięsa, szatkowania warzyw i owoców, czy ugniatania ciasta na chleb? Zastąpienie kilku urządzeń takim jednym zwolni nam bardzo dużo miejsca. Wstawiając zmywarkę też oszczędzamy nieco przestrzeni. Nie jest już wtedy potrzebne miejsce do suszenia naczyń, które zwykle znajduje się w szafce nad zlewem. Zaoszczędzimy miejsce w kuchni zawsze wtedy, kiedy odpowiednio przemyślimy zakup sprzętów.
 

Zastosuj wygodne systemy meblowe

Warto zastanowić się nad systemami meblowymi. Jednym z przykładów może być szafka typu cargo. Nie trzeba przy niej kombinować z wąskimi przestrzeniami i niewygodnymi, głębokimi szufladami. Jest to nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązanie dla ciężkich do zagospodarowania miejsc. Idealnie sprawdza się do przechowywania słoików z sypkimi produktami, butelek, przypraw czy herbat. Poza tym zajmuje ono całą przestrzeń od podłogi do sufitu, czyli daje znacznie więcej miejsca niż szafka z blatem, a nad nim szafka wisząca. Systemy meblowe pozwalają maksymalnie wykorzystać niewygodne przestrzenie i ułatwiają dostęp nawet do tych, których nie używamy często. Warto zorientować się w dostępnych na rynku rozwiązaniach, bo w każdej, nawet najmniejszej kuchni, sprawdzą się one idealnie.

Wykorzystaj przestrzeń wewnętrzną drzwiczek

W poszukiwaniu dodatkowego miejsca, zbawienna może okazać się... wewnętrzna strona drzwiczek. Nie ma co ukrywać, ta część umeblowania jest bardzo często ignorowana i nie brana pod uwagę podczas organizowania przestrzeni, a można ją wykorzystać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować na nich metalowy albo kartonowy (byle dobrej jakości) segregator na dokumenty, który posłuży nam do przechowywania folii spożywczych i worków na śmieci, czy innych podobnych materiałów, które najczęściej zabierają nam cenne miejsce w szufladach.

Zbuduj wyspę

Świetnym rozwiązaniem, które nie tylko da nam dodatkowe szafki, ale również i dodatkowy blat roboczy, będzie zbudowanie w kuchni wyspy. Oczywiście w miarę możliwości, najczęściej miejsce na nią znajdziemy w kuchni będącej aneksem. Bardzo praktyczne są mobilne wyspy, które można dopasować do danej sytuacji w kuchni.

Pamiętajcie, szykując się na zmiany w kuchni porządkując ją — znajdziecie miejsce wszędzie! Kiedy robimy to z głową, ostatecznie okaże się, że zyskamy nie tylko radość z nowego sprzętu w domu, ale i uporządkowaną oraz wolną od chaosu kuchnię.