Breadcrumbs

Zabudowa małej kuchni bez rezygnacji ze zmywarki

Zabudowa małej kuchni bez rezygnacji ze zmywarki

Jak w malutkiej kuchni zmieścić całą zabudowę i nie zrezygnować ze zmywarki?

Posiadanie małej kuchni często kojarzy się z koniecznością zrezygnowania z niektórych standardowych elementów jej wyposażenia na rzecz posiadania większego blatu roboczego czy półek na niezbędne naczynia i artykuły spożywcze. Kiedy czytelnicy pytają mnie z czego powinni zrezygnować, zawsze doradzam, że jeśli nie mają kuchni węższej niż 2,2m - to z niczego. 

Ludziom często przychodzi na myśl, że jeżeli już z czegoś mają zrezygnować z powodu małej i wąskiej powierzchni kuchni, najłatwiej jest wyeliminować zmywarkę, bo przecież lodówka, kuchenka czy zlewozmywak -  to absolutna konieczność. Skoro więc już zlewozmywak z bieżącą wodą musi być, zmywarka wydaje się najprostszym wyborem w rezygnacji, stawianym nawet przed piekarnikiem. Wydaje mi się, że to jednak błędne myślenie, a każdy dobry projektant wnętrz powie, że wystarczy kuchnia o szerokości 2,2m, aby zmieścić w niej wszystko to, co niezbędne, a na dodatek jeszcze posiadać miejsce do przygotowania posiłków oraz kilka dodatkowych półek do użytku codziennego.

Dlaczego rezygnacja ze zmywarki się nie opłaca?

Po pierwsze, ponieważ korzystanie ze zmywarki jest korzystne finansowo. Jak wielu udowodniło, oszczędna zmywarka to oszczędność wody, energii i pieniędzy jednocześnie.

Po drugie, posiadanie zmywarki oszczędza nasz czas, który możemy spożytkować dla siebie.

Jak zmieścić zmywarkę w małej kuchni:

1. Przede wszystkim należy wybrać zmywarkę, która jest wąska (45cm). Zajmie ona możliwie najmniej miejsca, przez co pozostawia przestrzeń na inne sprzęty i szafki w kuchni.

2.  Jeśli posiadamy już zmywarkę, nie potrzebujemy dużego, szerokiego i głębokiego zlewozmywaka do mycia naczyń. Wystarczy wąski (30cm) , bez ociekacza bocznego, który nie zajmie przestrzeni blatu. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla małych kuchni.

3. Jeśli posiadamy zmywarkę, nie potrzebujemy ociekacza. Sporadycznie ręcznie umyte naczynia mogą ociekać w małej komorze zlewu. Można też je wycierać na bieżąco. 

4. Zmywarka zajmuje miejsce 45 centymentrowej szafki stojącej, która posiada zazwyczaj dwie-trzy półki. Jeśli w małej kuchni wstawimy wysoką zabudowaną lodówkę, możemy pokusić się o przeorganizowanie naszych przyzwyczajeń i trzymanie wszystkich możliwych artykułów spożywczych właśnie w lodówce. Można w niej przechowywać nie tylko standardowy nabiał i mięso. Warto też przygotować tam miejsce na zapasowe napoje, wodę, mleko, wszystkie warzywa i owoce, a nawet większość przetworów w słoikach. Wtedy potrzebujemy mniej półek w szafkach, a przy tym lepiej wykorzystamy lodówkę. 

5. Jeśli nadal brakuje nam miejsca w małej kuchni, można  dorobić półki do górnych szafek.  W zależności od wysokości górnej szafki zmieszczą się tam tam 2/3 półki, ale można zaplanować dodatkową.

6. Najsprytniejszym rozwiązaniem jest wykonanie górnych szafek po sam sufit. Wymaga to zazwyczaj posiadania dodatkowych przenośnych schodków czy drabinki, aby dostać się do tych półek, nie mniej dodaje to  przestrzeni, która jest tak bardzo potrzebna w małej kuchni. Doda to  eleganckiego wyglądu zabudowie kuchennej.

Dla przykładu i aby udowodnić, że to naprawdę możliwe zobaczcie projekt architekta wnętrz Katarzyny Gal, która tak zaprojektowała kuchnię (o szerokości 2,2m) w niedużej kawalerce, aby posiadała ona wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, w tym zmywarkę, a do tego zabudowa kuchenna prezentuje się bardzo stylowo.