Brudne kubki: jak usuwać osady z kawy

Legenda mówi, że ponad tysiąc lat temu etiopscy rolnicy zauważyli, że ich kozy mają mnóstwo energii i chęci do zabawy po zjedzeniu szczególnych czerwonych jagód. Spostrzeżenie to sprawiło, że spróbowali tych jagód sami. W środku tych czerwonych jagód znajdowały się ziarna kawy, które tak dobrze dzisiaj znamy. Kawę początkowo jedzono, a nie spożywano w formie naparu, jak dzisiaj.

Kawa jest ożywczym i smacznym napojem, który można pić na wiele sposobów; ma też liczne wspaniałe zalety. W niektórych krajach kawę parzy się w zaparzaczach i pije z mlekiem i smakowymi syropami. W innych, kawę podaje się zwykle jako bardzo mocny, czarny napar z mnóstwem cukru. Na ciepło czy na zimno, z cukrem czy bez, z pianką, mlekiem czy czarna - kawa we wszystkich postaciach jest popularnym napojem będącym częścią życia większości ludzi.

W kubku

Mimo wszystkich swoich zalet, kawa ma jedną poważną wadę, jeśli chodzi o utrzymanie czystości naczyń: pozostawia na filiżankach i kubkach brzydki ciemny osad, który wymaga użycia najlepszych środków do mycia w zmywarkach. Istnieje kilka sposobów na uniknięcie ciemnych obwódek i plam po kawie. Najprostszym i najbardziej oczywistym z nich to stosunkowo szybkie wypicie napoju tak, by nie wystygł, a po opróżnieniu kubka czy filiżanki przepłukanie naczynia i wstawienie go do zmywarki. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, ponieważ częścią uroku kawy jest możliwość picia jej na gorąco i cieszenie się jej smakiem w powolnym tempie, w zrelaksowanej atmosferze. 

Dolanie mleka do kawy czy przestawienie się na słabszy napar zmniejszy szanse powstania widocznego osadu w kubku - oczywiście w porównaniu do mocnej, czarnej kawy. Nie zawsze jest to idealne rozwiązanie, bo nasz gust jest tak indywidualny, jak nasze odciski palców. 

Większość produktów Finish została stworzona tak, by radzić sobie ze szczególnie trudnymi plamami, jednak udowodniono, że Finish Quantum Max szczególnie dobrze radzi sobie z usuwaniem osadu po kawie i herbacie.

Kawa i herbata wyparowują nieco inaczej niż inne płyny, pozostawiając plamy mocno stężonego napoju na niewielkiej powierzchni. Oznacza to, że detergenty muszą być skuteczniejsze i działać na mniejszej powierzchni, by usunąć te plamy. Finish jest ogromnie skuteczny w usuwaniu tych plam i działa szybko, dzięki czemu ten najlepszy środek czyszczący zapewnia idealną czystość naczyń.

Jeśli plama dawno już zaschła lub ciężko daną plamę usunąć, jednym ze sposobów na nią jest nalanie wrzątku do brudnego kubka, a następnie dosypanie kilku łyżek Proszku Finish  albo wrzucenie tabletki Finish All in 1. Wystarczy zostawić taki kubek na noc, by środek zdążył zadziałać, a następnie dokładnie go wypłukać. Z pewnością okaże się, że te trudne do usunięcia osady znikły bez śladu.