Jak naprawdę działa zmywarka?

Wszyscy wiemy, jaka jest funkcja zmywarki – wkładamy brudne naczynia i wyjmujemy czyste. Ale nie wiemy, co tak naprawdę dzieje się podczas samego procesu zmywania. Zmywarka wykonuje szereg dość skomplikowanych operacji, aby zapewnić naczyniom pożądaną czystość, ale ich mechanizmy są stosunkowo proste. Większość zmywarek działa według tego samego siedmiostopniowego schematu:

  1. Pobranie wody, która nie wypełnia całej zmywarki, a jedynie płytki zbiornik na dnie urządzenia.

  2. Podgrzanie wody w zbiorniku za pomocą grzałki znajdującej się zazwyczaj pod ramieniem spryskującym. 

  3. Użycie detergentu, który zostaje dodany automatycznie w odpowiednim momencie zmywania za pomocą komputera lub programatora zmywarki.

  4. Mycie naczyń. Podgrzana woda wraz z detergentem zostaje wpompowana do środka zmywarki przez ramiona spryskujące, które pod wpływem ciśnienia obracają się, a wydostająca się z nich woda myje naczynia.

  5. Odprowadzenie brudnej wody.

  6. Płukanie naczyń. Czysta woda zostaje pobrana i podgrzana, tak jak na początku procesu zmywania, ale tym razem bez detergentu. Woda zostaje wpompowana do środka zmywarki przez ramiona spryskujące, aby opłukać naczynia z resztek zabrudzeń i detergentu.

  7. Odprowadzenie wody po płukaniu.

W zamian za ciężką pracę, jaką zmywarka wykonuje dla nas, musimy jedynie (oprócz jej napełniania oczywiście) użyć płynu do czyszczenia zmywarki raz w miesiącu. Powody, dla których warto zadbać o zmywarkę staną się bardziej oczywiste, kiedy przyjrzymy się bliżej częściom, z których się składa.

Grzałka 

To metalowa część, która przetwarza elektryczność na ciepło i podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury. Ponieważ grzałka ma bezpośredni kontakt z wodą, jest szczególnie podatna na obrastanie kamieniem.

Pompa

Pompa jest silnikiem, który wypycha wodę przez ramiona spryskujące w trakcie zmywania oraz wypompowuje ją przez wąż odpływowy. Dzięki oprogramowaniu zmywarki zawory otwierają się i zamykają w odpowiednim momencie, aby woda płynęła we właściwym kierunku. 

Ramiona spryskujące

Woda, która wydostaje się przez nie pod ciśnieniem powoduje, że się obracają, dzięki czemu naczynia zostają dokładnie umyte. Resztki jedzenia, tłuszcz i inne zabrudzenia mogą z czasem pozapychać ramiona spryskujące, więc ważne jest, aby utrzymywać je w czystości.

Wystarczy raz w miesiącu użyć środka do czyszczenia zmywarek Finish. Dzięki niemu pozbędziesz się osadu z kamienia, a także resztek jedzenia i tłuszczu, które mogą gromadzić się w najważniejszych częściach zmywarki. Przy tak minimalnym wysiłku Twoja zmywarka będzie działać bez zarzutu.