Jak wygospodarować dodatkową przestrzeń w kuchni?

Jeśli mieszkasz w tym samym miejscu od dłuższego czasu, wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na nowy sprzęt może wydawać się trudne. Na przykład przyglądając się kuchni, możesz pomyśleć, że nie ma w niej miejsca, aby zmieścić tam zmywarkę. Dlatego od lat zmywasz ręcznie. Jednak kiedy skorzystasz z naszych wskazówek dotyczących organizacji przestrzeni, nowe urządzenie z pewnością zmieści się także w Twojej kuchni. 

Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, z których możesz skorzystać, aby instalacja zmywarki stała się możliwa. Naszym zdaniem warto z nich skorzystać, bo zmywarka jest urządzeniem, które znacznie ułatwi Ci wykonywanie codziennych domowych obowiązków.

Przy zastosowaniu odpowiedniej strategii zarządzania przestrzenią, zmywarka zmieści się w każdej kuchni. Poniżej znajdziesz kilka naszych podpowiedzi. 

Na ścianach zawsze znajdzie się miejsce

Powieszenie na ścianie garnków, łyżek czy noży to jeden ze sposobów na zaoszczędzenie miejsca wewnątrz szafek. Dodatkowo możesz wykorzystać ściany na wiele innych sposobów. Poniżej niektóre z nich: 

- Odpowiednio zawieszony pojemnik do zlewu, w którym umieścisz zmywak czy szczotkę ułatwi Ci utrzymanie porządku, bo wszystkie akcesoria będziesz mieć cały czas pod ręką. 

- Powieszony na ścianie stojak na przyprawy nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce w szafce, ale też da Ci możliwość, aby podczas gotowania widzieć wszystko, co masz do dyspozycji.

- Jeśli obecnie trzymasz noże w szufladzie, zastanów się nad powieszeniem ich na ścianie. W ten sposób nie tylko zmniejszysz ryzyko skaleczenia, ale także będziesz mieć do nich o wiele bardziej wygodny dostęp. 

Mierz wysoko

Jeśli masz taką możliwość, wybierz szafki, które będą sięgały do samego sufitu. To dobre miejsce na przechowywanie przedmiotów, których używasz sporadycznie. Możesz także wykorzystać ozdobne kosze czy pudełka, w których zgromadzisz wszystkie rzeczy, z których nie korzystasz na co dzień. Jeśli chcesz, żeby wszystkie te przedmioty były dobrze uporządkowane, możesz także zamontować dodatkową półkę. 

I troche niżej

Wcześniej skupiliśmy się na górnej części Twojej kuchni. Oczywiście warto także odpowiednio wykorzystać przestrzeń, która znajduje się na dole. W niektórych kuchniach przestrzeń pod meblami kuchennymi może mieć nawet kilka centymetrów wysokości. Możesz ją łatwo przekształcić w niewielkie szuflady, w których będziesz przechowywać tace czy deski. 

Zainwestuj w pojemniki próżniowe

Tego typu pojemniki pozwolą Ci skutecznie zaoszczędzić miejsce w kuchni, a przechowywanie produktów, takich jak płatki śniadaniowe czy biszkopty będzie o wiele łatwiejsze. Bez względu na to, czy będziesz je stosować do przechowywania żywności w lodówce, czy na parapecie, nie tylko zaoszczędzisz trochę miejsca, ale także nie musisz martwić się, że produkty zaczną wysychać. 

Teraz, kiedy już wiesz, że wygospodarowanie dodatkowego miejsca w kuchni wcale nie jest trudne, możesz zacząć zastanawiać się nad tym, jaka zmywarka najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni. Wybór zmywarki zależy przede wszystkim od potrzeb Twoich i Twojej rodziny. Sprawdź nasze wskazówki dla małych kuchni, a wybór odpowiedniej zmywarki stanie się o wiele łatwiejszy, nawet jeśli Twoja kuchnia ma niewielką powierzchnię.