Jaka zmywarka będzie dla Ciebie najlepsza?

Wybór zmywarek jest tak szeroki, że wielkość przestrzeni, którą masz do zagospodarowania nie powinna być przeszkodą na drodze do zakupu. Bez względu na to, jak wygląda Twoja kuchnia, na pewno znajdziesz urządzenie, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom. Niezależnie od tego, czy wolisz, żeby zmywarka była widoczna czy ukryta pod zabudową, nasz przewodnik na pewno pomoże Ci dokonać ostatecznego wyboru.

Zmywarka wolnostojąca

Zmywarka wolnostojąca będzie dumnie pełniła rolę ozdoby Twojej kuchni. 

Jeśli pełnowymiarowa zmywarka jest zbyt duża do Twojej kuchni, wybierz węższą opcję lub zmywarkę kompaktową. Mniejsze zmywarki doskonale mieszczą się pod blatem, a nawet na większej półce, ale możesz także umieścić urządzenie po prostu na blacie. Mniejsze zmywarki są w stanie pomieścić około 6 zestawów naczyń podczas jednego cyklu zmywania. 

Zmywarka do zabudowy

Jeśli sądzisz, że zmywarka wolnostojąca się u Ciebie nie sprawdzi lub po prostu chcesz, aby fronty Twoich kuchennych szafek były jednolite, instalacja zmywarki do zabudowy to rozwiązanie dla Ciebie. 

Zmywarkę do zabudowy można łatwo ukryć wewnątrz szafki w taki sposób, że z zewnątrz nie będzie w ogóle widoczna, stwarzając wrażenie porządku i harmonii w Twojej kuchni. Jednak to, że zmywarka będzie schowana nie oznacza, że musisz iść na kompromis jeśli chodzi o jej wielkość. Zmywarki do zabudowy, podobnie jak te wolnostojące występują zarówno w wersji pełnowymiarowej, jak i wąskiej. 

Zmywarka pełnowymiarowa

Jeden zestaw naczyń składa się z talerza obiadowego, głębokiego talerza na zupę, talerzyka deserowego, szklanki, filiżanki na herbatę razem ze spodkiem, noża, widelca, łyżki do zupy, łyżeczki deserowej i łyżeczki do herbaty. Pełnowymiarowa zmywarka pomieści nawet 14 takich zestawów, czyli łącznie aż 154 przedmioty! Pełnowymiarowa zmywarka to dobra opcja, jeśli masz w kuchni wystarczająco dużo miejsca i regularnie zmywasz większe ilości naczyń.

Zmywarka w pełnym wymiarze będzie pasowała do wnętrza szafki o szerokości 60cm i pomieści dużą ilość naczyń. Mogłoby się wydawać, że 60cm to dużo, ale jest to i tak bardziej wygodne rozwiązanie niż gdyby jedna osoba zmywała naczynia, a druga musiała je wycierać. To nie jedyna zaleta takiej zmywarki. Jedynym wysiłkiem, który musisz podjąć jest włożenie naczyń do zmywarki oraz wyjęcie ich po skończonym cyklu. To nic w porównaniu z czasem, który musisz poświęcić na ręczne zmywanie pełnego zlewu naczyń. 

Koniec walki o to, kto kiedy będzie zmywał naczynia! 

Wąska zmywarka

Wąska zmywarka to dobre rozwiązanie, jeśli Twoja kuchnia jest niewielka i nie masz dużo wolnego miejsca do zagospodarowania.

Mimo, że jest ona węższa niż zmywarka pełnowymiarowa, wciąż może pomieścić sporo naczyń. W wąskiej zmywarce możesz pozmywać naraz do 10 zestawów naczyń. Wąska zmywarka pozwoli Ci zaoszczędzić trochę miejsca – ma tylko 45cm szerokości. 

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik dotyczący czterech podstawowych typów zmywarek będzie dla Ciebie przydatny. Nie zapominaj, że bez względu na to, na który typ i wielkość zmywarki się zdecydujesz, najważniejsze, aby była ona odpowiednia do Twoich potrzeb. Jeśli masz wrażenie, że w Twojej kuchni nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić tam wymarzoną zmywarkę, przeczytaj nasze porady dotyczące wykończenia małej kuchni, aby poznać więcej sztuczek, dzięki którym zaoszczędzisz trochę miejsca. 

Na zmywarkę zawsze znajdzie się miejsce – nawet w najmniejszej kuchni!