Obalamy mity: płukanie naczyń przed zmywaniem w zmywarce

Zdajemy sobie sprawę, że ciężko jest pozbyć się starych nawyków. Płukanie naczyń przed umieszczeniem ich w zmywarce to być może czynność, którą automatycznie wykonujesz od dawna. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że Twoja zmywarka potrafi więcej niż mogłoby się wydawać. 

Mit:

Płukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki sprawia, że będą lepiej pozmywane.

Nasza odpowiedź:

Może się wydawać, że płukanie naczyń przed włożeniem do zmywarki jest skuteczne, jednak w rzeczywistości jest to o wiele mniej efektywne rozwiązanie, jeśli chodzi o oszczędność wody. Zmywanie w zmywarce odbywa się w wysokiej temperaturze, dzięki czemu po zakończonym cyklu zmywania Twoje naczynia będą higienicznie czyste.

Jeśli masz wrażenie, że po zakończonym zmywaniu Twoje naczynia nie są dostatecznie czyste lub pozostaje na nich osad, może to oznaczać, że przyszła pora, aby zastosować płyn nabłyszczający Finish z formułą 5xPower Actions. 

Jeśli nie stosujesz soli do zmywarki, problemem mogą stać się regularnie pojawiające się zacieki na naczyniach. Sól ochronna do zmywarek Finish skutecznie zmiękcza wodę, pozytywnie wpływając na skuteczność funkcjonowania Twojej zmywarki. Odpowiednio dobrane środki do zmywarek to gwarancja czystości Twoich naczyń. 

Mit:

Czy jeśli nie wypłuczę naczyń, mogę włożyć je do zmywarki zaraz po skończonym posiłku?

Nasza odpowiedź: 

Oczywiście ważne jest, aby pozbyć się resztek jedzenia zalegających na talerzu przed włożeniem do zmywarki. Po prostu zsuń je z talerza. W innym przypadku większe kawałki mogłyby zatkać dopływ wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku resztek dań z makaronem, ryżem czy też sałatek z liśćmi roślin, które mogą łatwo dostać się do tych części zmywarki, które nie są widoczne. 

Jeśli nie nastawisz zmywarki od razu po ułożeniu w niej naczyń, pamiętaj że z czasem resztki jedzenia zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach. Nie zapominaj także, aby raz w miesiącu czyścić zmywarkę, stosując płyn do czyszczenia zmywarki Finish, który usunie tłusty osad i resztki jedzenia z wnętrza urządzenia. 

Mit:

Moi rodzice zawsze płukali naczynia przed włożeniem do zmywarki. Czy ja też muszę to robić? 

Nasza odpowiedź:

Na przestrzeni ostatnich lat zmywarki bardzo się zmieniły. Nowoczesne urządzenia są oparte na technologii, która pozwala na skuteczne zmywanie nawet najbardziej brudnych naczyń. Zmywarki starszej generacji wymagały płukania naczyń przed umieszczeniem ich w urządzeniu, natomiast te produkowane obecnie są o wiele bardziej skuteczne. Niektóre zmywarki mają nawet wbudowane czujniki, które określają, jak intensywnie naczynia powinny być zmywane w zależności od stopnia zabrudzenia. Dlatego jeśli wypłuczesz je wcześniej, wyślesz zmywarce błędny sygnał, że są one bardziej czyste niż w rzeczywistości.

Teraz, kiedy już wiesz dlaczego płukanie naczyń przed włożeniem do zmywarki nie jest wskazane, pora na wprowadzenie nowych nawyków w życie. 

Zmywarka nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić prąd, ale także jest bardziej efektywna jeśli chodzi o zużycie wody (co z kolei przełoży się także na stan Twojego domowego budżetu). Zmywanie w zmywarce jest również mniej szkodliwe dla środowiska niż zmywanie ręczne. Płukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki oznacza marnowanie pracy, którą Twoje urządzenie i tak jest w stanie wykonać.

Stare zwyczaje trudno jest zmienić, ale kiedy przekładają się one na wyższe rachunki i niepotrzebnie marnują Twój czas, w dłuższej perspektywie wprowadzenie zmian na pewno Ci się opłaci. Płukanie naczyń to przeszłość, wystarczy zsunąć większe resztki jedzenia z talerza, bez dodatkowego płukania. Finish Quantum z formułą Powerball poradzi sobie z brudnymi naczyniami, usuwając nawet zaschnięte resztki.