Różnica pomiędzy twardą i miękką wodą

Mamy niebywałe szczęście, że mieszkamy tam, gdzie mamy dostęp do wody zawsze, gdy tego chcemy. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad różnicą w jakości wody, która płynie z naszych kranów? Nie ma dwóch dokładnie takich samych szklanek wody, ale główna różnica pomiędzy wodą płynącą z różnych kranów to twardość wody. Skutki tej różnicy najlepiej widać na naszych domowych urządzeniach, również w zmywarce. 

Aby lepiej pokazać tę różnicę, zestawiliśmy informacje wyjaśniające, czym jest twarda i miękka woda, co to oznacza dla Twojej zmywarki i co możesz zrobić, by zapobiec negatywnym skutkom. 

Bezsporne fakty

Woda spadająca w postaci deszczu jest w naturalny sposób miękka, co oznacza, że jedynym jonem (atomem posiadającym ładunek elektryczny) jest jon sodu. Woda deszczowa przesącza się przez grunt do cieków wodnych, które ostatecznie prowadzą do naszych kranów, nabierając "twardości". Dzieje się tak, ponieważ woda wchłania mnóstwo rozpuszczonych minerałów, takich jak kreda, wapno, magnez czy wapń. Te minerały są w większości potrzebne, ponieważ wiele z nich jest niezbędnych w naszej diecie, co sprawia, że twarda woda jest zdrowsza - i smaczniejsza!

Twarda sztuka

Kiedy twarda woda przepływa przez zmywarkę, zawarte w niej minerały osadzają się na elementach grzewczych, najczęściej w postaci kamienia kotłowego. To nie tylko sprawia, że zmywarka ciężej pracuje, by umyć naczynia, ale też umyte naczynia mogą gorzej wyglądać, bo minerały się rozpuszczają i osadzają na talerzach i kieliszkach, powodując nieładne zacieki i plamy.  

Zmiękczenie wroga

Finish stworzył wiele produktów, dzięki czemu nawet przy bardzo twardej wodzie nadal można mieć pewność, że talerze, kieliszki i sztućce wyjdą ze zmywarki lśniące.

  •  Po pierwsze musisz zadbać, by w zmywarce zawsze była Sól do zmywarek Finish. Zmiękcza ona wodę i nie zawiera żadnych dalszych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić zmywarkę.

  • Ponadto, powinno się używać Płynu Nabłyszczającego Finish, który przyspiesza schnięcie i sprawia, że po wyparowaniu wody na naczyniach nie pozostaje żaden osad.

  • Wreszcie należy nabrać zwyczaju regularnego stosowania Płynu do czyszczenia zmywarek Finish. Jeśli na elementach zmywarki osadzi się kamień, środek do czyszczenia sprawi, że zostanie on usunięty zanim zacznie osadzać się na naczyniach.

Niezależnie od twardości wody nie ma powodu, dla którego nie możesz mieć idealnie czystych naczyń po każdym zmywaniu!