Skąd się bierze przykry zapach ze zmywarki?

Najkrócej mówiąc, z tego, co osadza się w zmywarce. Ale co dokładnie się tam osadza?

Kiedy zmywarka jest stale używana, mogą osadzać się w niej jedzenie, tłuszcz i kamień. Jeżeli nie zadbamy o zmywarkę w odpowiedni sposób, może pojawić się nieprzyjemny zapach. Jeśli zapewnimy jednak zmywarce od czasu do czasu właściwą konserwację, zmywarka zachowa świeży i przyjemny zapach.

Zalecamy stosowanie Płynu do czyszczenia zmywarki Finish raz na miesiąc. Płyn czyści niedostępne części zmywarki, odświeża i, co najważniejsze, zapewnia optymalne działanie urządzenia. Poniżej wyjaśniamy, jak stosować Płyn do czyszczenia zmywarki. Tłumaczymy też, co można zrobić równolegle do stosowania produktów Finish, aby zmywarka działała jak najlepiej.

W jaki sposób osadzają się jedzenie i tłuszcz?

Resztki jedzenia mogą stopniowo osadzać się na filtrze zmywarki, na jej wewnętrznych częściach, koszach na naczynia oraz we wszystkich kątach i szczelinach zmywarki, które bywają niedostępne lub trudno dostępne.

W jaki sposób osadza się kamień?

To, ile kamienia osadza się w zmywarce, w ogromnej mierze zależy od jakości wody. Twarda woda ma dużą zawartość minerałów, najczęściej w postaci pochodzących z wapienia węglanów wapnia i magnezu.

Jest nieszkodliwa dla człowieka, ale może szkodzić zmywarce. Związki mineralne stopniowo zbierają się w różnych częściach urządzenia, takich jak grzałka czy spryskiwacze, których zadaniem jest zmycie resztek jedzenia i zanieczyszczeń.

Zapobieganie przykremu zapachowi ze zmywarki — w kilku krokach:

Utrzymanie czystości i zachowanie świeżości zmywarki nie musi być trudne. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą zapobiec przykremu zapachowi ze zmywarki:

 1. 1.       Używaj Płynu do czyszczenia zmywarki Finish

Regularne czyszczenie zmywarki zapobiega pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu. Nikt nie myłby naczyń brudną gąbką, więc czemu zmywać je w brudnej zmywarce? Stosowanie Płynu do czyszczenia zmywarki Finish raz na miesiąc pomaga:

 • zneutralizować nieprzyjemny zapach resztek jedzenia
 • wyczyścić tłuszcz z najważniejszych wewnętrznych części zmywarki
 • usunąć kamień, który osadził się na trudno dostępnych częściach, takich jak grzałka czy spryskiwacze
 • zadbać o zmywarkę w taki sposób, żeby po każdym zmywaniu naczynia były idealnie czyste.
 1. 2.       Usuń resztki jedzenia

Nie trzeba płukać naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, ale powinno się wyrzucić wszystkie większe resztki jedzenia do kosza przed załadowaniem zmywarki. Dzięki temu w zmywarce nie będzie dużych kawałków jedzenia, które mogą powodować przykry zapach.

 1. 3.       Czyść filtr

Większość zmywarek jest wyposażona w filtr, który znajduje się na dnie urządzenia i zapobiega dostawaniu się jedzenia do odpływu i ponownemu zanieczyszczaniu naczyń resztkami jedzenia. Jeżeli filtr nie jest dokładnie i regularnie czyszczony, może pojawić się przykry zapach ze zmywarki. Zajrzyj do instrukcji obsługi zmywarki, aby dowiedzieć się, jak często należy czyścić i wymieniać filtr[1]. W przypadku codziennego intensywnego użytkowania zmywarki, należy wyrobić sobie nawyk szybkiego przepłukiwania filtru gorącą wodą z mydłem po każdym zmywaniu. Poza regularnym przepłukiwaniem filtru, nie należy zapominać o stosowaniu Płynu do czyszczenia Zmywarki Finish raz na miesiąc. Zapewnia on odpowiednią konserwację filtru i dokładnie czyści niedostępne części urządzenia.

 1. 4.       Nie zapominaj o trudno dostępnych kątach i szczelinach

Resztki jedzenia mogą utknąć w najmniejszych szczelinach zmywarki. Płyn do czyszczenia zmywarki Finish doskonale radzi sobie z czyszczeniem resztek, które zostały w zmywarce. Są jednak elementy w zewnętrznych częściach zmywarki, do których płyn nie dotrze.

Brud może zbierać się w gumowej uszczelce naokoło drzwi zmywarki i wewnątrz ramion natryskowych. Może to powodować brzydki zapach. Szybkie przetarcie tych elementów ściereczką nasączoną wodą z mydłem powinno wystarczyć. Podczas czyszczenia ramion natryskowych, spróbuj użyć wykałaczki lub czegoś o podobnym rozmiarze do usunięcia resztek jedzenia.

Można też użyć odświeżacza do zmywarki o wyrazistym zapachu. Finish Odświeżacz do zmywarki Cytryna zapewni zmywarce świeży i przyjemny zapach, nie pozostawiając mocnego zapachu na naczyniach.

Jak stosować Płyn do zmywarki Finish?

Stosuj raz na miesiąc

 1. Używaj płynu do czyszczenia zmywarki, kiedy urządzenie jest puste.
 2. Usuń jedynie naklejkę, nie odkręcaj nakrętki.
 3. Umieść butelkę do góry dnem w dolnym koszu na naczynia, w taki sam sposób, w jaki wkłada się tam talerze. Nie zdejmuj nakrętki.
 4. Ustaw program zmywarki na minimum 65°C i uruchom pustą zmywarkę.

Gotowe! Dzięki tym kilku prostym i skutecznym krokom można zapobiec przykremu zapachowi ze zmywarki.

* Odpowiedni do każdej zmywarki. Nie dodawać detergentów.