Breadcrumbs

Jak dużo czasu potrafi zaoszczędzić zmywarka?

Jak dużo czasu potrafi zaoszczędzić zmywarka?


Nie raz słyszałaś już na pewno, że zmywając naczynia w zmywarce oszczędzasz sporo wody i energii elektrycznej, a co za tym idzie również i pieniędzy. To jednak nie jedyne oszczędności, jakie niesie za sobą używanie zmywarki do naczyń. Zastanawiałaś się kiedyś, ile czasu spędzasz dziennie myjąc naczynia ręcznie, a ile w przypadku zmywania ich w zmywarce?


Spis treści:

Dobra organizacja czasu a obowiązki domowe

Pranie, sprzątanie, gotowanie, opieka nad dzieckiem, zakupy, praca… Wykonywanie wszystkich tych czynności wymaga od nas nie tylko pełnego zaangażowania, ale i mnóstwa czasu. Obecnie ciągle jesteśmy zagonieni i brakuje nam chwili wytchnienia, czasu na odpoczynek i regenerację sił. Dobra organizacja dnia pomaga wygospodarować czasem kilka minut na przeczytanie rozdziału książki, obejrzenie odcinka ulubionego serialu albo wypicia w spokoju filiżanki kawy. A co, jeśli tych minut mogłoby być znacznie więcej niż kilka?

Jedną z czynności, która potrafi zająć naprawdę dużo czasu jest zmywanie naczyń, szczególnie gdy przygotowujesz codziennie śniadanie, obiad i kolację dla całej rodziny. Talerze, sztućce, szklanki, garnki, patelnie – brudnych naczyń po rodzinnym obiedzie jest sporo. Dokładne umycie ich wszystkich, następnie wycieranie i chowanie do szafek, to nie tylko dużo pracy, ale także wiele poświęconego czasu, który można by było wykorzystać w zupełnie inny sposób. 

W jaki sposób dzięki zmywarce oszczędzisz czas?

Używając zmywarki do naczyń, nie tylko nie będziesz musiała spędzać wielu godzin tygodniowo przy zlewie, ale także zapomnisz o żmudnym wycieraniu talerzy i sztućców. Koniec z nieestetycznymi plamami po wodzie. Naczynia po wyjęciu ze zmywarki będą czyste, lśniące i gotowe do ponownego użycia. Większość programów zmywania dokładnie suszy naczynia, dzięki czemu po zakończeniu pracy zmywarki możesz je bezpośrednio schować do szafki.

Ile razy zdarzyło Ci się szorować przypaloną patelnię lub garnek, a brud nie chciał ustąpić? W takim przypadku jedynym wyjściem było ich namoczenie i zostawienie na kilkanaście minut, a następnie ponowne mycie. Wszystkie zmywarki do naczyń wyposażone zostały w programy do naczyń z zaschniętymi i trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Dzięki zastosowaniu wody o wysokiej temperaturze, zmywarka jest w stanie całkowicie sobie z nimi poradzić, zupełnie bez Twojego udziału.

Kto nie lubi imprez i spotkań ze znajomymi w większym gronie? Fajnie od czasu do czasu spotkać się z przyjaciółmi, spędzić wspólnie czas, porozmawiać. Każda impreza posiada jednak i tę gorszą stronę. Po wyjściu znajomych zostaje sterta brudnych naczyń. Rozwiązań jest kilka. Mimo zmęczenia możesz wziąć się za ich zmywanie od razu, albo zostawić naczynia do sprzątnięcia rano i wtedy walczyć z zaschniętymi resztkami jedzenia. Jest jednak trzecia opcja – zakup zmywarki do naczyń. W tym przypadku wystarczy poświęcić 10 minut po wyjściu przyjaciół na załadowanie naczyń oraz uruchomienie urządzenia i nie wracać do tematu brudnych naczyń po imprezie.

Czas poświęcany na zmywanie ręczne w skali roku

Według badań laboratoryjnych zmycie naczyń po obiedzie (12 pełnych nakryć plus garnki i patelnie potrzebne do przygotowania posiłku) zajmuje nawet 90 minut. Łatwo więc policzyć, iż przygotowując obiad 7 razy w tygodniu i sprzątając po nim, spędzisz przy zlewie nawet 630 minut, czyli 10 godzin i 30 minut. Przeliczając, w skali roku wychodzi 32 850 minut, czyli 547 godzin i 30 minut. Obliczenia te dotyczą zmywania naczyń tylko po obiedzie, jeśli przygotowujesz w domu również śniadania i kolacje, a następnie po nich zmywasz, czas ten wydłuży się kilkukrotnie.

Czas poświęcany na zmywanie w zmywarce w skali roku

Używając zmywarki do naczyń, jedynym Twoim udziałem w procesie zmywania będzie załadowanie naczyń, uzupełnienie detergentów, a po skończonej pracy wyjęcie czystych talerzy, sztućców oraz garnków z urządzenia i schowanie ich do szafek. Czas potrzebny na wykonanie wszystkich tych czynności to około 9 minut. Przeliczając go w skali tygodnia będzie to 63 minuty, czyli 1 godzina i 3 minuty, co z kolei w skali roku daje nam 3 285 minut, czyli 54 godziny i 45 minut.

Czas poświęcany na zmywanie w skali roku - porównanie

Porównując czas spędzony na ręcznym zmywaniu naczyń, a czas potrzebny do załadowania zmywarki wychodzi nam oszczędność 567 minut, czyli  9 godzin i 27 minut w przeciągu tygodnia, w przypadku zmywania naczyń w zmywarce. W skali roku czas zaoszczędzony na zmywaniu naczyń w zmywarce będzie wynosił 29 565 minut, czyli 492 godziny i 45 minut. 492 godziny to z kolei 20 i pół doby. To całkiem sporo czasu na odpoczynek albo na inne ważne czynności, prawda?

Jeśli ciągle brakuje Ci czasu, marzysz o większej ilości chwil spędzonych wspólnie z dziećmi albo po prostu o odrobinie odpoczynku, pomyśl o kupnie zmywarki do naczyń. Przygotowując posiłki, będziesz mogła eksperymentować do woli, bez zmartwień dotyczących sterty brudnych naczyń. Korzystanie ze zmywarki nie tylko sprawi, że wyeliminujesz przykry obowiązek, jakim jest mycie naczyń w rękach, ale i zaoszczędzisz pieniądze oraz czas.