Przejdź do zawartości
Ile wody zużywa zmywarka do naczyń ikona

Ile wody zużywa zmywarka do naczyń?

Używamy jej codziennie, ale czy naprawdę wiemy, co dzieje się za drzwiami naszej zmywarki? Ujawniamy, ile wody zużywa zmywarka i jak można, dzięki kilku prostym wskazówkom, oszczędzać ten cenny zasób.

Zmywarka jest jednym z większych urządzeń w domu, więc nic dziwnego, jeśli uważasz, że w każdym cyklu zmywania zużywa dość dużą ilość wody. Czy zatem zmywarki oszczędzają wodę, czy też zużywają jej dużo? Cóż, to zależy od marki i modelu urządzenia.

Oczywiście, nowoczesna, energooszczędna zmywarka będzie znacznie bardziej wydajna niż starszy model. W rzeczywistości zmywarki do naczyń sprzed 1994 roku mogą zużywać około 37-56 litrów wody na jeden załadunek.

Jak oszczędzać wodę podczas mycia naczyń w zmywarce?

W odniesieniu do oszczędzania wody podczas każdego cyklu zmywania w zmywarce ważne są nawet najdrobniejsze czynności. Poniższe wskazówki nie tylko pomogą obniżyć rachunki za wodę, ale także sprawią, że zmywarka będzie działać dłużej, a naczynia pozostaną czyste jak łza!

Wskazówki

  1. Oszczędzaj wodę i pomiń wstępne opłukiwanie. Wstępne opłukiwanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki może zmarnować około 48 litrów wody tygodniowo* 
  2. Unikaj wielokrotnego uruchamiania cyklu zmywania w ciągu dnia i czekaj z uruchomieniem zmywarki do uzyskania pełnego załadunku. Oczywiście, jeśli masz dużą rodzinę, konieczne może być korzystanie ze zmywarki wiele razy każdego dnia. Dopilnowanie, że za każdym razem przed uruchomieniem zmywarki masz pełny załadunek pomoże osiągnąć największą wydajność cyklu zmywania! 
  3. Upewnij się, że wnętrze zmywarki jest czyste, a ramiona spryskiwacza nie są zablokowane przez przeszkody. To również wyeliminuje potrzebę uruchamiania wielu cykli zmywania.  
  4. Wybierz ustawienie ekologiczne, które powoduje, że naczynia są zmywane w niższej temperaturze, a zmywarka zużywa mniej wody podczas każdego cyklu.   
  5. Używaj wysokiej jakości detergentu, takiego jak Finish Quantum Ultimate, aby mieć pewność, że naczynia za każdym razem będą lśniąco czyste. 

 

*Średnie tygodniowe zużycie wody na opłukiwanie naczyń na 1 respondenta, badanie IPSOS, 2020, na zlecenie RB (Hygienie Home) Poland sp. z o.o.