Przejdź do zawartości

Czyszczenie i konserwacja zmywarki

Sprawdź jak utrzymać zmwyarkę w dobrym stanie technicznym, tak by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia usterek wymagających naprawy lub wymiany części.

Utrzymanie zmywarki w dobrym stanie jest bardzo ważne, ale, czy wiesz jak dbać o zmywarkę? Wszelkie problemy z urządzeniem mogą bezpośrednio wpłynąć na to, jak będą wyglądać naczynia po zakończeniu cyklu zmywania. Niektóre problemy związane z myciem w zmywarce mogą nawet uszkodzić zastawę stołową — zwłaszcza delikatne szklanki i kieliszki oraz srebrne sztućce. Odpowiednia konserwacja zmywarki zmniejsza również prawdopodobieństwo konieczności przeprowadzenia poważnych napraw lub wymiany. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat konserwacji zmywarki.

CZYSZCZENIE ZMYWARKI

Używaj regularnie soli oraz płynu I tabletek do czyszczenia zmywarki, by Twoja zmywarka była stale czysta I wolna od kamienia.

Pełne czyszczenie

Aby Twoja zmywarka działała jak najlepiej, przeprowadzaj pełną procedurę czyszczenia co kilka miesięcy.

Czyszczenie i pielęgnacja zmywarki do naczyń

Zadaniem zmywarki jest mycie naczyń, jednak proces ten może spowodować zabrudzenie samego urządzenia. Żywność, tłuszcz i brud mogą dostać się do różnych części urządzenia, może osadzać się kamień, a regularne użytkowanie może doprowadzić do zużycia urządzenia. Utrzymywanie naczyń w lśniącej czystości wymaga czyszczenia również naszej zmywarki. Po prostu dodaj czyszczenie zmywarki do listy rzeczy do zrobienia w kuchni i upewnij się, że uwzględniasz wszystkie kluczowe elementy pielęgnacji zmywarki. Poniżej przedstawiamy podstawowe czynności konserwacyjne.

Zacznij już teraz

Czyszczenie wnętrza zmywarki

Wewnątrz zmywarki znajduje się kilka części, które wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia. Jeśli nie występują szczególne problemy, można ograniczyć się do czyszczenia całego urządzenia za jednym razem, korzystając z dobrej jakości środka do czyszczenia zmywarek. Należy to robić regularnie, aby uniknąć problemów w przyszłości. W tym przewodniku dotyczącym czyszczenia wnętrza zmywarki dokładnie wskazujemy, jak to zrobić (być może przemyciliśmy też kilka wskazówek, jak utrzymać nieskazitelny wygląd zmywarki z zewnątrz!).

Jak czyścić zmywarkę

Sprawdzanie i czyszczenie filtra w zmywarce

Regularne, kompleksowe czyszczenie zmywarki to zawsze dobry pomysł. Czasami mogą jednak wystąpić określone problemy, które oznaczają konieczność dokładniejszego zwrócenia uwagi na niektóre części zmywarki. 

Jeśli urządzenie nie czyści lub nie opróżnia się prawidłowo, winny może być filtr zmywarki. Jest on odpowiedzialny za ochronę pompy odpływowej przed zatkaniem przez resztki jedzenia i zapobiega ponownemu przedostawaniu się resztek jedzenia na naczynia. Jeśli filtr zmywarki jest zatkany, należy go dokładnie wyczyścić pod bieżącą wodą. Jeśli mieszkasz w regionie o twardej wodzie, użyj płynu do czyszczenia zmywarek Finish lub tabletek do czyszczenia zmywarek Finish, aby usunąć uporczywy kamień.

Oczywiście po sprawdzeniu filtra zmywarki może się okazać, że jest on uszkodzony lub zepsuty. Na szczęście zazwyczaj wystarczy znaleźć część zamienną i wymienić stary filtr na nowy.

Jak wyczyścić filtr w zmywarce

Odblokowanie i czyszczenie odpływu

Jeśli po rozwiązaniu problemu z filtrem zmywarka nadal nie działa prawidłowo, konieczne może być głębsze zanurzenie się w urządzeniu (w przenośni, oczywiście!). Za filtrem zmywarki znajduje się odpływ, który jest w równym stopniu zagrożony zatkaniem przez resztki jedzenia, tłuszcz i brud lub uszkodzeniem w miarę użytkowania. Aby zapobiec zatykaniu się zmywarki, należy regularnie stosować płyn do czyszczenia zmywarek Finish w pustej zmywarce w cyklu z najgorętszą wodą.  

Nadal masz problemy? Konieczne może być odblokowanie odpływu. Odłącz prąd, usuń jak najwięcej wody ze zmywarki i znajdź wąż spustowy. Musisz go odłączyć i wyczyścić za pomocą czyścika do rur przeznaczonego do odblokowywania odpływów. Następnie wykonaj wszystkie czynności w odwrotnej kolejności, aby ponownie podłączyć odpływ do urządzenia. Aby uzyskać wskazówki dotyczące ręcznego odblokowania odpływu, zalecamy również zapoznanie się z instrukcją obsługi zmywarki. 

Jak usunąć zator w zmywarce?

Czyszczenie ramion spryskiwacza zmywarki

Jeśli nie czyścisz zmywarki regularnie, może się okazać, że na ramionach spryskiwacza w urządzeniu gromadzą się resztki jedzenia i kamień. Dowiedz się, jak czyścić ramiona spryskiwacza zmywarki, aby móc przystąpić do działania, gdy tylko pojawi się problem. Oto, co należy zrobić w przypadku zatkania ramienia spryskiwacza:

Opróżnij zmywarkę i całkowicie wyjmij dolną półkę.

Zdejmij ramiona spryskiwacza znajdujące się na środku i u góry urządzenia. Konieczne może być użycie klucza z grzechotką lub innego odpowiedniego narzędzia.

Sprawdź, czy w otworach ramion spryskiwacza nie ma resztek jedzenia. Jak usunąć jedzenie z ramion zmywarki? Użyj wykałaczki, stalowego drutu lub czyścika do rur, aby delikatnie usunąć resztki jedzenia. 

Ponownie zamontuj ramiona spryskiwacza w urządzeniu i uruchom cykl bez naczyń, aby wypłukać i wysuszyć części. Pamiętaj, aby użyć płynu do czyszczenia zmywarek Finish, aby dokładnie wyczyścić zmywarkę.

Aby uzyskać wskazówki dotyczące ręcznego czyszczenia ramion spryskiwacza, zalecamy również zapoznanie się z instrukcją obsługi zmywarki. 

Jak usunąć plamy z twardej wody?

Naprawa nieszczelnej zmywarki

Nieszczelna zmywarka daje Ci się we znaki? Niektóre z najczęstszych przyczyn nieszczelności w zmywarkach koncentrują się wokół różnych części wewnętrznych.

Przykładowo zmywarka może się przepełnić, jeśli zawór dopływu wody jest uszkodzony. Ten zawór jest odpowiedzialny za wpuszczanie wody do zmywarki z wodociągów, więc w przypadku awarii może wpuszczać wodę bez przerwy. Może to być również przyczyna nieszczelności zmywarki, gdy urządzenie nie pracuje. Nieszczelność zaworu dopływu wody można zwykle wykryć, zdejmując dolną płytę z przodu zmywarki i sprawdzając, czy z górnej części zaworu kapie woda.

Inne możliwości wycieku wody ze zmywarki to wadliwe pompy, uszkodzone zaciski węży i nieprawidłowo działający pływak oraz wyłącznik pływakowy. Na szczęście wszystkie te części można wymienić, jeśli wiemy, gdzie je znaleźć:

Pompy zmywarki znajdują się w dolnej części urządzenia. Pompa zazwyczaj ma dwie oddzielne komory — jedną, która odpowiada za mycie i drugą, która odpowiada za odprowadzanie wody. Jeśli ma widoczne oznaki uszkodzenia, należy ją wymienić.

Zaciski na wąż mocują wąż spustowy i wąż cyrkulacyjny do zmywarki. Aby się do nich dostać, należy zdjąć zewnętrzną płytę zmywarki znajdującą się na samym dole. Sprawdź, czy zaciski są odpowiednio dokręcone i w razie potrzeby dokręć je śrubokrętem. Jeśli wyglądają na uszkodzone, należy je wymienić. Można to zrobić samodzielnie, ale bezpieczniej jest wezwać specjalistę.

Pływak i wyłącznik pływakowy współpracują ze sobą, aby zapobiec przepełnieniu zmywarki. Pływak znajduje się na dnie zmywarki w wannie, a wyłącznik pływakowy jest bezpośrednio pod nim. Jeśli poziom wody w zmywarce jest zbyt wysoki, konieczna może być wymiana pływaka i wyłącznika pływakowego. Jak to sprawdzić? Włączyć cykl i przysłuchuj się napełnianiu wanny. Gdy usłyszysz, że woda przestała płynąć, otwórz drzwi zmywarki i sprawdź, ile wody się w niej znajduje. Jeśli pływak jest zanurzony w wodzie lub uniesiony do góry, poziom wody jest zbyt wysoki i konieczna może być wymiana!

Aby uzyskać wskazówki dotyczące ręcznej naprawy nieszczelnej zmywarki, zalecamy również zapoznanie się z instrukcją obsługi zmywarki.

Uszkodzone uszczelki drzwi również mogą powodować nieszczelność

Nieszczelność zmywarki i wyciek wody na zewnątrz może powodować również uszkodzona uszczelka drzwi. Uszkodzone uszczelki drzwi mogą być również przyczyną nieszczelności zmywarki podczas cyklu suszenia — pozwalając wilgoci wydostawać się przez szczeliny.

Sprawdź okolice drzwi i przyjrzyj się uszczelce pod kątem oznak zużycia lub uszkodzenia. Górne uszczelki drzwi są łatwiejsze do wymiany niż dolne uszczelki (w przypadku tych dolnych konieczne będzie zdjęcie całych drzwi!). Czasami uszczelki drzwi mogą po prostu wypaść z rowka — wystarczy wcisnąć je z powrotem na miejsce, aby rozwiązać problem!

Co zrobić, jeśli z mojej zmywarki wycieka płyn?

Jeśli ze zmywarki wycieka płyn lub piana, przyczyną najprawdopodobniej jest użycie zbyt dużej ilości detergentu lub niewłaściwego typu środka. Dobrej jakości detergent, taki jak Finish Quantum Ultimate, może okazać się niezwykle przydatny, jeśli ciągle borykasz się z tym problemem. Pamiętaj, aby nigdy nie używać zwykłego płynu do naczyń w zmywarce — należy stosować detergenty do zmywarek, w przeciwnym razie ryzykujesz uszkodzenie urządzenia!

Jak już wspomnieliśmy, może istnieć wiele powodów, dla których zmywarka nie działa najlepiej. Poznanie zasad konserwacji zmywarki do naczyń może być niezwykle pomocne w szybkim rozwiązaniu problemu, zanim przerodzi się on w poważną awarię. Korzystając z tych wskazówek możesz cieszyć się przyjemnie lśniącymi naczyniami przez wiele lat.

Zmywarka jest czysta, ale wciąż występuje jakiś problem?

Nawet jeśli Twoja zmywarka jest czysta jak łza, nadal możesz napotkać inne problemy, które przeszkadzają w uzyskaniu idealnych rezultatów zmywania. Problemy mogą wynikać z nieprawidłowego załadowania zmywarki, niewłaściwych ustawień i cykli lub innych typowych problemów, które można znaleźć w naszym przewodniku po zmywarniu naczyń.

W przypadku jakichkolwiek problemów technicznych zalecamy konsultację z wykwalifikowanym serwisantem.