Przejdź do zawartości
Usuwanie plam z twardej wody w zmywarce ikona

Usuwanie plam z twardej wody w zmywarce

Dowiedz się, jakich produktów firmy Finish należy używać, aby usunąć zacieki z twardej wody ze zmywarki i w efekcie przedłużyć jej żywotność

Być może wiesz, że mieszkasz na obszarze, w którym występuje twarda woda. Dostęp do twardej wody często oznacza, że woda będzie miała dobry smak, ale niestety może powodować zacieki na szkle i powierzchniach, jak również powodować gromadzenie się osadów w zmywarce, które mogą być trudne do ręcznego usunięcia. Czym więc dokładnie jest twarda woda i co należy zrobić, aby usunąć powodowane przez nią osady w zmywarce?

Twarda woda - co to oznacza?

Na niektórych obszarach woda dostępna w kranie przesącza się przez złoża wapienia i kredy, które składają się z węglanów. Miękka woda występuje wtedy, gdy ilość tych związków jest niewielka, natomiast twarda woda zawiera stosunkowo dużo wapnia i magnezu oraz innych minerałów. Nie stanowi to żadnego zagrożenia dla zdrowia, ale jak wspomniano, może prowadzić do powstawania plam z twardej wody i osadzania się kamienia, a także do zmniejszenia skuteczności detergentu do zmywania naczyń.

Jak usunąć zacieki z twardej wody?

Twarda woda w zmywarce może mieć dwa skutki — mętne naczynia i osadzanie się kamienia. Aby temu zapobiec, można użyć płyn nabłyszczający Finish.

Płyn nabłyszczający Finish

Możesz użyć płynu nabłyszczającego Finish, aby uporać się z plamami z wody i nalotem, które powstają w wyniku działania twardej wody. W ten sposób w kilku krokach uzyskasz lśniące naczynia, szklanki i przybory kuchenne:

 1. Sprawdź, czy zmywarka ma wbudowany dozownik płynu nabłyszczającego, który zwykle znajduje się w pobliżu pojemników detergent.
 2. Napełnij dozownik płynem nabłyszczającym Finish i wytrzyj rozlany produkt. 
 3. Płyn nabłyszczający Finish jest automatycznie uwalniany w cyklu płukania przy każdym uruchomieniu zmywarki.
 4. Zalecamy, aby komora nabłyszczacza była zawsze pełna. Sprawdzaj i uzupełniaj co miesiąc lub w przypadku migania czerwonej lampki na zmywarce, która sygnalizuje niski poziom płynu nabłyszczającego. W takim przypadku należy napełnić komorę płynu nabłyszczającego.

Jak zapobiegać powstawaniu osadu z twardej wody w zmywarce?

Powyższe metody pomogą w pozbyciu się nagromadzenia twardej wody w zmywarce, jednak ważne jest również, aby przede wszystkim podjąć niezbędne kroki w celu zapobiegania gromadzeniu się twardej wody. Upewnij się, że zmywarka jest regularnie czyszczona — wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami i używać soli do zmywarek Finish oraz środka do czyszczenia zmywarek Finish.

Jak używać soli do zmywarki?

Stosowanie soli do zmywarek Finish prowadzi do mniejszego osadzania się kamienia w urządzeniu, ponieważ zmiękcza ona wodę wpływającą do komory czyszczącej.

 1. Sól do zmywarki należy dodać do dodatkowego filtra w zmywarce. Zazwyczaj znajduje się on w podstawie jednostki myjącej naprzeciw drzwi, ale upewnij się, sprawdzając w przewodniku producenta lub instrukcji obsługi
 2. Otwórz pokrywkę i wsyp sól
 3. Pamiętaj, aby sprawdzić na opakowaniu, ile soli należy użyć. W tym celu warto skorzystać z kubka pomiarowego i lejka, aby odpowiednio odmierzyć i wsypać sól do zmywarki.
 4. Po wsypaniu soli umieść pokrywkę na właściwym miejscu.
 5. Pamiętaj, aby uzupełniać sól w zmywarce, jeśli zauważysz, że poziom jest niski. W niektórych urządzeniach niski poziom soli jest sygnalizowany miganiem czerwonej lampki. Pamiętaj, aby w takim przypadku uzupełnić zbiornik soli!

Środek do czyszczenia zmywarek Finish

 1. Upewnij się, że urządzenie jest puste i nie używaj żadnego innego płynu do naczyń ani detergentu. 
 2. Umieść butelkę płynu do czyszczenia zmywarek Finish do góry dnem, zachowując pokrywkę na butelce (ale usuń naklejkę).
 3. Zamknij drzwi zmywarki i ustaw zmywarkę na cykl o najwyższej temperaturze. 
 4. Po zakończeniu cyklu wyjmij butelkę, oddaj ją do recyklingu, a zmywarka będzie działać z optymalną wydajnością.
 5. Zaleca się stosowanie środka raz na trzy miesiące. Płyn do czyszczenia zmywarek może być jednak stosowany częściej, w zależności od użytkowania zmywarki i/lub w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych zapachów lub problemów z działaniem urządzenia.

Usuwanie plam z twardej wody jest ważnym krokiem w konserwacji zmywarki. Oznacza to, że naczynia i szklanki będą lśniące, ale także wpłynie na przedłużenie żywotności zmywarki.

Produktów należy używać zgodnie z instrukcją na opakowaniu.