Przejdź do zawartości

Poprzez edukację dzieci od najmłodszych lat, zmianę nawyków oraz postaw w domu i w najbliższym otoczeniu możemy razem zatrzymać kryzys wodny i zapobiec skutkom powracającej suszy.

Marka Finish, wspólnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, rozpoczyna program Kropelka, który będzie edukował dzieci w wieku przedszkolnym o konieczności oszczędzania wody.

W ramach programu przedszkola znajdujące się na terenach zagrożonych suszą hydrologiczną otrzymają specjalne zbiorniki retencyjne na deszczówkę, a dzieci zostaną wyposażone w narzędzia, dzięki którym będą mogły samodzielnie dbać o ogródki, kwiaty i rośliny znajdujące się na terenie przedszkola.

Elementem działań w ramach kampanii będzie również przekazanie nauczycielom oraz ich podopiecznym wyjątkowej książki „Amelka – mała i mądra kropelka”. Nasza bohaterka w prosty i lekki sposób przekaże dzieciom wiedzę o tym, jak ważne jest oszczędzanie wody zarówno dla nich samych, jak i dla przyszłości planety.

Najbliższe dzieciom miejsca, takie jak: dom, przedszkole czy plac zabaw, to przestrzeń, w której nie tylko uczą się o otaczającym je świecie, ale również kształtują nawyki, które procentują w przyszłości.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo, który pokazuje realizację pilotażowego programu Kropelka w wybranych placówkach:

Materiały edukacyjne do pobrania

W tym miejscu znajdą Państwo 2 scenariusze lekcji o oszczędzaniu wody przeznaczone dla nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym. To narzędzie, które pomoże wychowawcom kształtować proekologiczne postawy dzieci, zainspiruje je do zmiany nawyków oraz wywoła dyskusję, która poprzez prosty język, kolorowe ilustracje i zabawę skutecznie przyciągnie uwagę najmłodszych.

Scenariusze lekcji to jedynie część materiałów dydaktycznych, które można bezpłatnie pobrać z naszej strony. Znajdą tu Państwo również wyjątkową książkę „Amelka – mała i mądra kropelka”, która została opracowana wspólnie z ekspertami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej − Państwowego Instytutu Badawczego. Nasza główna bohaterka opowiada o swojej podróży przez magiczną krainę – Dostatkowo, w zabawny i przystępny sposób tłumacząc, jak codziennie możemy oszczędzać wodę w swoim najbliższym otoczeniu. Mamy nadzieję, że Amelka zostanie nową przyjaciółką najmłodszych czytelników i zyska status towarzysza, do którego porad chętnie się wraca na co dzień.

Amelka - mała i mądra kropelka

Typ: pdfRozmiar: 9,26mb
Pobierz

Dlaczego pada deszcz - scenariusz lekcji

Typ: pdfRozmiar: 3,22mb
Pobierz

Woda bez niej nie ma nic - scenariusz lekcji

Typ: pdfRozmiar: 2,68mb
Pobierz