Przejdź do zawartości

Często zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmywarek oraz produktów do zmywarek, takich jak tabletki.

Często zadawane pytania — Ogólne

Detergent musi uzupełniać działanie czyszczące zmywarki. Detergent do mycia naczyń w zmywarce ma specjalną formułę, która usuwa resztki jedzenia i tłuste zabrudzenia, zatrzymuje je w zawiesinie i usuwa podczas płukania końcowego. A robi to wszystko, wytwarzając niewiele lub nie wytwarzając w ogóle żadnej piany. W celu uzyskania najlepszych rezultatów należy stosować detergent zalecany przez producenta urządzenia. Jednak Finish to marka najczęściej polecana przez wiodących producentów zmywarek, takich jak Beko i Bosch*. W obszarach, gdzie występuje bardzo twarda woda, zalecamy również stosowanie osobno soli oraz płynu nabłyszczającego, aby chronić urządzenie i uzyskać najlepszy rezultat mycia.

 

*Finish to najczęściej polecana marka detergentu w oparciu o udział w rynku producentów zmywarek polecających produkty Finish

Nie ma takiej potrzeby! Wstępne opłukiwanie to przeszłość. Wiele gospodarstw domowych w Polsce tak postępuje, ale jest to czasochłonne i prowadzi do marnowania cennych zasobów. Nowoczesne detergenty, takie jak Finish Quantum Ultimate, eliminują przypalone i zaschnięte zabrudzenia już za pierwszym razem bez konieczności opłukiwania naczyń przed włożeniem do zmywarki. Wystarczy tylko zdrapać większe resztki jedzenia do kosza na śmieci i włożyć naczynia do zmywarki.

Detergent do mycia naczyń należy przechowywać w suchym miejscu. Stosując proszek, należy pamiętać o zamknięciu opakowania po każdym użyciu, aby produkt pozostał suchy (i aby uniknąć rozsypania). Podobnie jak wszystkie środki czystości, detergent należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.

Płyn nabłyszczający ma następujące zastosowania:

 • gwarantuje błyszczące i wolne od smug naczynia,
 • przyspiesza suszenie naczyń.

Sól ma następujące zastosowania:

 • chroni zmywarkę przed kamieniem,
 • zmiękcza wodę w celu skuteczniejszego mycia naczyń.

Tabletki wielozadaniowe, takie jak Finish Quantum Ultimate i Finish All in 1 zawierają środki nabłyszczające i sól. Jednak w obszarach, gdzie występuje bardzo twarda woda, zalecamy również stosowanie osobno soli oraz płynu nabłyszczającego, aby chronić urządzenie i uzyskać najlepszy rezultat mycia.

Twarda woda może oznaczać szybsze osadzanie się kamienia w zmywarce, co prowadzi do powstawania osadów mineralnych na naczyniach po zakończeniu cyklu zmywania. Jeśli masz twardą wodę w domu, potrzebujesz detergentu do zmywarki do wody twardej. Chociaż nie ma detergentów przeznaczonych specjalnie do twardej wody, używanie wysokiej jakości detergentu, takiego jak Finish® Quantum UltimateTM wraz z dobrym płynem nabłyszczającym Finish®, zmniejsza szanse na wystąpienie niepożądanych efektów stosowania twardej wody do zmywania naczyń. Nasze płyny nabłyszczające zapobiegają tworzeniu się kropel wody na naczyniach, co utrudnia gromadzenie się na nich osadów mineralnych. Stosowanie ich regularnie razem z detergentem — dzięki specjalnej formule — gwarantuje brak smug na naczyniach po każdym cyklu zmywania.

Tabletki z detergentem należy zawsze wkładać do komory dozownika detergentu. Kładąc tabletkę na dnie zmywarki, prawdopodobnie rozpuści się ona zbyt szybko, uwalniając detergent podczas zmywania wstępnego. Urządzenie pozostanie tym samym bez detergentu podczas głównego cyklu zmywania. To z kolei ograniczy skuteczność zmywania. Dla najlepszej skuteczności, tabletki należy wkładać tylko do komory dozownika detergentu w zmywarce, nie należy ich wkładać luźno do urządzenia.

Często zadawane pytania — Tabletki

Tabletki do zmywarki zawierają środki powierzchniowo czynne, które zmieniają charakterystykę wody, zwiększając efektywność usuwania i zmywania zabrudzeń. Zawierają również enzymy do rozbijania skrobiowych resztek jedzenia i białek. Po umieszczeniu tabletki do zmywarki w komorze dozownika detergentu urządzenie zacznie uwalniać składniki w optymalnym momencie, pozwalając tabletce rozpuścić się w wodzie, uwolnić wszystkie składniki i wyczyścić naczynia!

Tabletki do zmywarki są bardzo łatwe w użyciu. W razie potrzeby usuń opakowanie ochronne, włóż tabletkę do komory dozownika detergentu, zamknij komorę, włącz zmywarkę i pozwól, aby nowoczesna technologia i produkty Finish zajęły się resztą!

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu używania tabletek Finish podano poniżej.

Suchymi dłońmi wyjmij tabletkę z opakowania i umieść ją w dozowniku detergentu. Sprawdź, czy dozownik i tabletka są suche, aby zapobiec przedwczesnemu rozpuszczeniu się tabletki.

Szczelnie zamknij opakowanie z tabletkami. Pozostałe tabletki odstaw w miejsce chronione przed wysokimi temperaturami i wilgocią.

Nasze tabletki nie mają dodatkowej folii (z wyjątkiem tabletek Finish Classic), a ich zawartość jest uwalniana w momencie kontaktu z wodą. Nie przebijaj ani nie próbuj usuwać folii z tabletek.

Zatrzaśnij dozownik detergentu i zamknij zmywarkę.

Sprawdź, czy wszystkie naczynia nadają się do mycia w zmywarce i oddziel srebro od stali nierdzewnej.

Myj przedmioty metalowe zgodnie z instrukcją producenta.

Uruchom zmywarkę.

Produkt należy stosować zawsze zgodnie z informacją podaną na opakowaniu.

W celu uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się również stosowanie płynu nabłyszczającego Finish, aby nadać naczyniom połysk i szybciej je wysuszyć (w porównaniu do zastosowania samego detergentu).

Tabletki z detergentem należy zawsze wkładać do komory dozownika detergentu. Kładąc tabletkę na dnie zmywarki, prawdopodobnie rozpuści się ona zbyt szybko, uwalniając detergent podczas zmywania wstępnego. Urządzenie pozostanie tym samym bez detergentu podczas głównego cyklu zmywania. To z kolei ograniczy skuteczność zmywania. Dla najlepszej skuteczności, tabletki należy wkładać tylko do komory dozownika detergentu w zmywarce, nie należy ich wkładać luźno do urządzenia.

Standardowy okres przydatności tabletek do zmywarki wynosi dwa lata, ale najlepiej nie kupować nadmiernej liczby produktów Finish, aby w miarę upływu czasu nie doszło do pogorszenia jakości produktu i jego opakowania.

Chociaż użycie przeterminowanej tabletki do zmywarki nie spowoduje uszkodzenia naczyń ani zmywarki, siła zmywania może być mniejsza niż w przypadku użycia jej w odpowiednim czasie.

Konieczność usunięcia osłony z tworzywa sztucznego z tabletki do zmywarki zależy od zakupionego produktu. Na ogół można przyjąć, że jeśli tabletka jest pakowana pojedynczo, to tak, przed użyciem należy usunąć osłonę z tworzywa sztucznego. Jeśli jednak tabletka jest otoczona cienką, przezroczystą powłoką z tworzywa sztucznego, nie należy jej usuwać, ponieważ rozpuści się ona samoczynnie podczas procesu zmywania. Produkt należy stosować zawsze zgodnie z informacją podaną na opakowaniu.

Tabletki należy wkładać tylko do komory dozownika detergentu w zmywarce. Nie należy ich wkładać luźno do urządzenia.

Jeśli tabletka nie rozpuszcza się prawidłowo, może to wynikać z dwóch powodów: woda nie jest wystarczająco ciepła lub nie jest ona uwalniana z komory detergentu w odpowiednim czasie.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy w wybranym cyklu jest odpowiednio wysoka temperatura (około 45-65°C) do pełnego rozpuszczenia składników — więcej informacji na ten temat podano w podręczniku użytkownika.

Sprawdź czy sprężyna w pokrywie/zaczepie dozownika detergentu jest sprawna. Czasami zacina się, przez co tabletki nie są uwalniane w odpowiednim momencie, tzn. kiedy woda ma najwyższą temperaturę. Jeśli okaże się, że właśnie to stanowi problem, warto zapoznać się z naszymi artykułami na temat konserwacji i czyszczenia zmywarek.

Często zadawane pytania — Żele

Nasz detergent w płynie do mycia naczyń ma orzeźwiający, cytrusowy zapach — Żel Finish® o zapachu cytrynowym. Wystarczy napełnić dozownik detergentu w zmywarce (stosując większą ilość w przypadku silnie zabrudzonych naczyń i/lub twardej wody) i włączyć zmywarkę, ustawiając optymalną temperaturę wody do wartości 60°C. Produkt należy stosować zawsze zgodnie z informacją podaną na opakowaniu.

Detergent w płynie Finish® do zmywarek należy zawsze wlewać do dozownika umieszczonego zazwyczaj po wewnętrznej stronie drzwi zmywarki. Należy wytrzeć wszelkie rozlane pozostałości płynu, aby uniknąć wydostawania się piany ze zmywarki!

W przypadku płynu i tabletek do zmywarki oba produkty mają porównywalną siłę czyszczenia, ale w określonych sytuacjach jeden z nich może być lepszy od drugiego. W niektórych gospodarstwach domowych lepszym rozwiązaniem może być płyn do zmywarek:

 • Płyn do zmywarek jest zazwyczaj tańszy niż tabletki.
 • Często można go stosować w krótszych cyklach zmywania.
 • Jest na bazie wody, co oznacza, że nie powoduje uszkodzeń delikatnej zastawy stołowej, takiej jak szklanki i naczynia.
 • Oferuje większą elastyczność dozowania w przypadku określonych wymogów związanych ze zmywaniem naczyń.

Wiele osób woli jednak stosować w swoim gospodarstwie domowym tabletki do zmywarek:

 • Są wygodne, ponieważ po prostu wkłada się je do zmywarki.
 • Nie można ich przypadkowo zmarnować zbyt dużo z powodu, np. rozlania lub przelania (jak w przypadku detergentu w płynie).
 • Mają specjalną formułę usuwającą nawet najbardziej uporczywe resztki po posiłkach.
 • Nasze tabletki Finish® Quantum UltimateTM działają na 21 różnych korzyści podczas jednego cyklu zmywania.

Często zadawane pytania — Środek do czyszczenia zmywarek

Stosowanie środka do czyszczenia zmywarek jest ważną częścią konserwacji zmywarki, ponieważ gwarantuje jej bezproblemowe działanie i idealną czystość naczyń. Płyn do czyszczenia zmywarek Finish® chroni zmywarkę na dwa sposoby:

Usuwa tłuszcz i pozostałości po resztkach jedzenia.

Usuwa kamień nagromadzony w wyniku wysokiej zawartości wapnia w wodzie.

Firma Finish® oferuje dwa rodzaje środków do czyszczenia zmywarek stosowanych na dwa różne sposoby: w zmywarce z włożonymi naczyniami lub po jej opróżnieniu.

Środki do czyszczenia pełnej zmywarki mogą być używane do regularnej konserwacji urządzenia, natomiast środek do czyszczenia pustej zmywarki pozwala czyścić urządzenie w trudno dostępnych miejscach, takich jak filtry, ramiona spryskiwacza i rury. Oba produkty skutecznie czyszczą zmywarkę, więc wybór zależy tylko od Ciebie.

Aby użyć płynu do czyszczenia zmywarki Finish®, w pierwszej kolejności opróżnij zmywarkę i wyczyść filtr z resztek jedzenia lub zanieczyszczeń.

Odklej naklejkę z nakrętki butelki ze środkiem do czyszczenia zmywarki. Nie odkręcaj nakrętki.

Włóż butelkę do góry nogami do koszyka na sztućce lub do dolnego kosza na naczynia.

Zamknij zmywarkę i uruchom ją, wybierając cykl z wysoką temperaturą. Nie dodawaj żadnych innych detergentów ani środków czyszczących.

Po zakończeniu pełnego cyklu otwórz zmywarkę, wyjmij butelkę i zutylizuj ją.

W przypadku dużego zabrudzenia może być konieczne powtórzenie całego procesu.

Aby utrzymać zmywarkę w nieskazitelnej czystości, zalecamy stosowanie środka do czyszczenia zmywarek Finish® z włożonymi naczyniami raz w miesiącu, aby uniknąć gromadzenia się tłuszczu i zanieczyszczeń.

Włóż naczynia do zmywarki i umieść standardowy detergent do zmywarki w komorze.

Umieść tabletkę ze środkiem do czyszczenia zmywarki na jej dnie i uruchom standardowy cykl zmywania. Produkt należy stosować zawsze zgodnie z informacją podaną na opakowaniu.

Czyszczenie zmywarki jest konieczne, jeżeli chce się przedłużyć jej trwałość i zwiększyć skuteczność zmywania.

Podobnie jak każde inne narzędzie i urządzenie, zmywarka wymaga regularnego czyszczenia, aby pozostawała w idealnym stanie. Chociaż zmywarka będzie działać bez regularnego czyszczenia, z czasem dojdzie w niej do nagromadzenia tłuszczu i kamienia. Ma to negatywny wpływ na skuteczność zmywania i może być przyczyną powstawania nieprzyjemnych zapachów.

Aby zmywarka działała bez zarzutu, pięknie pachniała i prawidłowo zmywała naczynia, zalecamy stosowanie płynu do czyszczenia zmywarki Finish® Dual Action raz na miesiąc (lub gdy tylko pojawi się osad) lub środka do czyszczenia zmywarki Finish® z włożonymi naczyniami w przypadku częstszego czyszczenia.

Często zadawane pytania — Płyn nabłyszczający

Zanim powiemy o sposobie używania płynu nabłyszczającego, powiemy kilka słów na temat tego, jak działa. Czasami naczynia po zmywaniu są nieco mniej błyszczące niż byśmy chcieli, co zazwyczaj jest spowodowane tym, że cząsteczki jedzenia i napojów przemieszczały się wewnątrz zmywarki, osadzając się z powrotem na naczyniach, szklankach i sztućcach pod koniec cyklu.

W naszym płynie nabłyszczającym Finish® zastosowaliśmy „środki powierzchniowo czynne”, które zmniejszają napięcie powierzchniowe między wodą a szkłem, aby parująca woda nie pozostawiała żadnych osadów.

Płyn nabłyszczający pomaga uzyskać bardziej błyszczące i suche naczynia (w porównaniu z samym detergentem):

 • Zwalcza trudne do usunięcia zacieki po kroplach wody zarówno na zmywarce, jak i naczyniach
 • Naczynia są za każdym razem lśniące i nie ma na nich pozostałości smug po wodzie
 • Płyn nabłyszczający to prawdziwa oszczędność czasu: przyspiesza schnięcie naczyń, więc nie trzeba ich dodatkowo wycierać po zakończeniu cyklu

Płyn nabłyszczający należy wlewać do dozownika płynu nabłyszczającego umieszczonego w pobliżu komory na detergent w zmywarce. Produkt należy stosować zawsze zgodnie z informacją podaną na opakowaniu.

Marka numer 1 w Polsce*

Wypróbuj naszą ofertę tabletek i kapsułek do zmywarek.

*Marka Finish zajęła #1 miejsce w kategorii produktów do Automatycznego Zmywania Naczyń pod względem sprzedaży wartościowej na obszarze UE (z wyłączeniem Cypru, Finlandii, Luksemburga, Malty), w poprzednim roku kalendarzowym. Nielsen, sprzedaż detaliczna.

Ultimate packshot