Przejdź do zawartości
Ładowanie naczyń do zmywarki ikona

Ładowanie naczyń do zmywarki

Dowiedz się, jak prawidłowo załadować zmywarkę, aby uzyskać optymalną czystość. Przedstawiamy najlepsze praktyki od opłukiwania, poprzez unikanie nadmiernego załadowania, po rozmieszczenie naczyń i przyborów kuchennych w odpowiednich miejscach.

Bez względu na stopień zaawansowania zmywarki lub moc detergentu do zmywania naczyń, niewłaściwe ułożenie naczyń zwiększa ryzyko niezadowalających efektów mycia.

Jak prawidłowo załadować zmywarkę? Instrukcja krok po kroku:

Nie opłukuj naczyń.

Można nie wierzyć, ale to mit, że trzeba opłukać naczynia przed włożeniem do zmywarki. Zawsze należy usuwać nadmiar jedzenia z talerzy, aby zapobiec zapychaniu się zmywarki. Nie opłukuj naczyń przed włożeniem do zmywarki.  Oszczędzaj wodę i płać mniej za rachunki. Dowiedz się więcej na finish.pl/nasze-wartości/obiecajmy/ 

Nie przeładowuj zmywarki

Pomieszczenie wszystkich naczyń w jednym ładunku i zaoszczędzenie czasu może być kuszące, ale przeładowana zmywarka może spowodować uszkodzenie naczyń. Ponadto może okazać się, że przedmioty nie są odpowiednio czyste z powodu przepełnienia utrudniającego przepływ wody i detergentu.

Wkładaj plastikowe przedmioty na górną półkę

Najgorętsza część zmywarki znajduje się na dole, gdzie umieszczony jest element grzejny. Układaj plastikowe przedmioty nadające się do mycia w zmywarce na górnej półce, aby zapobiec ich zniekształceniu. Dowiedz się więcej o tym, jakie plastikowe przedmioty można myć w zmywarce, aby nie uszkodzić najlepszych przedmiotów Tupperware.

Wkładaj szklanki i kubki na górną półkę

Górna półka zmywarki jest również przeznaczona do mycia filiżanek, szklanek i kubków — gdy są prawidłowo umieszczone, woda z detergentem może skutecznie wyczyścić ich wnętrze.   

Mocno zabrudzone przedmioty układaj skierowane ku dołowi 

W przypadku mycia tac lub przedmiotów z przypieczonymi resztkami jedzenia lub innymi uporczywymi osadami, upewnij się, że układasz je skierowane ku dołowi, aby ramiona spryskiwacza mogły skutecznie je oczyścić przy użyciu odpowiedniego ciśnienia.   

Wkładaj sztućce uchwytem do dołu

Wkładaj widelce i łyżki uchwytem do dołu, aby mieć pewność, że najbrudniejsze części zostaną wyczyszczone najdokładniej. Noże należy jednak wkładać ostrzem do dołu i uchwytem do góry, aby zapobiec skaleczeniu podczas wyjmowania ich ze zmywarki.

Przedmioty o dużych rozmiarach układaj z boku i z tyłu

Deski do krojenia i półmiski powinny być umieszczone po bokach i z tyłu zmywarki, aby nie utrudniały przepływu wody i detergentu.  

Garnki i patelnie układaj na dole zmywarki

Większość garnków i patelni wykonanych ze stali nierdzewnej można układać na dolnej półce zmywarki — pamiętaj jednak, aby przed załadunkiem sprawdzić odpowiednie zalecenia producenta.   

Potrzebujesz więcej informacji o tym, jak myć różne rodzaje naczyń kuchennych? Znajdziesz je w poniższych artykułach.  

Plastikowe opakowania

Sztućce 

Szkło

Drewno 

Jakie przedmioty można wkładać do zmywarki?

Obecnie większość przedmiotów kuchennych można myć w zmywarce — zawsze jednak warto to wcześniej sprawdzić, aby uniknąć zniszczenia urządzenia i cennych naczyń kuchennych. Dodatkowe informacje o przedmiotach, które można myć w zmywarce są dostępne tutaj.  

Stosowany detergent musi uzupełniać działanie czyszczące zmywarki do naczyń. Środki do zmywarek automatycznych są specjalnie opracowane, by rozbijać resztki jedzenia i warstwę tłuszczu, utrzymywać je w zawiesinie i usuwać w ostatnim płukaniu. Detergenty do zmywarek zapewniają to wszystko, wytwarzając niewiele piany.

Aby uzyskać najlepsze efekty, należy stosować detergent zalecany przez producenta zmywarki.

Finish jest marką nr 1 polecaną przez wiodących producentów zmywarek do naczyń, takich jak Beko czy Bosch*. Na obszarach z bardzo twardą wodą zalecamy również dodatkowe stosowanie soli i płynu nabłyszczającego w celu ochrony urządzenia i uzyskania najlepszych wyników.

*Finish jest najczęściej zalecanym detergentem według udziału rynkowego producentów zmywarek, którzy polecają produkty Finish.

Nie ma takiej potrzeby! Wstępne opłukiwanie to przeszłość. Wiele gospodarstw domowych w Polsce tak postępuje, ale jest to czasochłonne i prowadzi do marnowania cennych zasobów. Nowoczesne detergenty, takie jak Finish Quantum Ultimate, eliminują przypalone i zaschnięte zabrudzenia już za pierwszym razem bez konieczności opłukiwania naczyń przed włożeniem do zmywarki. Wystarczy tylko zdrapać większe resztki jedzenia do kosza na śmieci i włożyć naczynia do zmywarki.

Tabletki do zmywarki zawierają środki powierzchniowo czynne, które zmieniają charakterystykę wody, zwiększając efektywność usuwania i zmywania zabrudzeń. Zawierają również enzymy do rozbijania skrobiowych resztek jedzenia i białek. Po umieszczeniu tabletki do zmywarki w komorze dozownika detergentu urządzenie zacznie uwalniać składniki w optymalnym momencie, pozwalając tabletce rozpuścić się w wodzie, uwolnić wszystkie składniki i wyczyścić naczynia!

Detergent do zmywarki należy przechowywać w suchym miejscu za dala od wysokich temperatur i wilgoci. Zawsze zamykaj opakowanie po użyciu. Podobnie jak inne środki czyszczące, detergent należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.

Zalety stosowania płynu nabłyszczającego:

  • Błyszczące naczynia bez zacieków
  • Przyspiesza schnięcie naczyń

Zalety stosowania soli:

  • Ochrona urządzenia przed osadzaniem się kamienia
  • Zmiękczanie wody w celu lepszego zmywania

Stosowanie tabletek do zmywarki jest bardzo proste. Wystarczy usunąć opakowanie ochronne, włożyć tabletkę do komory dozownika detergentu, zamknąć komorę, włączyć zmywarkę, a resztą zajmą się technologia i Finish!

Szczegółowe informacje dotyczące stosowania tabletek Finish można znaleźć poniżej.

Suchymi dłońmi wyjmij tabletkę z pojemnika i umieść ją w dozowniku detergentu. Upewnij się, że dozownik i tabletka są suche, aby uniknąć przedwczesnego rozpuszczenia.

Szczelnie zamknij opakowanie z tabletkami. Przechowuj z dala od źródeł ciepła i wilgoci, aby chronić pozostałe tabletki.

Nasze tabletki nie mają dodatkowej folii (z wyjątkiem Finish Classic i Finish All in One) i są opracowane tak, aby uwalniać składniki podczas kontaktu z wodą. Nie przekłuwaj ani nie zdejmuj opakowania tabletek.

Zamknij dozownik detergentu i zamknij zmywarkę.

Upewnij się, że wszystkie naczynia można myć w zmywarce i oddziel sztućce posrebrzane od tych ze stali nierdzewnej.

Uruchom zmywarkę. Optymalna temperatura wody wynosi 51° – 60°C.

Aby osiągnąć optymalne wyniki, zalecamy stosowanie płynu nabłyszczającego Finish, który pozwala uzyskać bardziej błyszczące i suche naczynia (w porównaniu do użycia samego detergentu).

Aby osiągnąć optymalne wyniki, zalecamy stosowanie płynu nabłyszczającego Finish, który pozwala uzyskać bardziej błyszczące i czyste naczynia (w porównaniu z samym detergentem). 

Detergenty w tabletkach należy zawsze umieszczać w komorze dozownika detergentu.

Umieszczenie tabletki na dnie zmywarki może spowodować zbyt szybkie rozpuszczenie i uwolnienie detergentu w fazie mycia wstępnego. W efekcie cały detergent może zostać zużyty przed głównym cyklem mycia. Ograniczy to skuteczność zmywania.

Konieczność usunięcia folii z tabletki do zmywarki zależy od rodzaju zakupionego produktu. Zasadniczo, jeśli tabletki są w pakowane indywidualnie, wówczas przed użyciem należy wyjąć tabletkę z opakowania. Jeśli jednak tabletka jest pokryta cienką, przezroczystą folią, wówczas nie należy jej usuwać. Takie opakowanie bezpiecznie rozpuści się podczas zmywania.

Tabletki do zmywarki należy umieszczać w komorze dozownika detergentu. Nie można wkładać ich bezpośrednio do zmywarki.