Przejdź do zawartości
Objaśnienie symboli zmywarek ikona

Objaśnienie symboli zmywarek

Czy wiesz, które przedmioty w Twoim domu nadają się do mycia w zmywarce? Dowiedz się, jak wygląda symbol oznaczający możliwość mycia naczyń w zmywarce, aby układanie ich w urządzeniu nie było już zgadywanką.

Co oznacza symbol “Dishwasher safe”

Symbol zmywarki nie bez powodu jest jednym z najtrudniejszych do zinterpretowania symboli bezpieczeństwa żywności: nie ma oficjalnie zatwierdzonego symbolu, który oznaczałby, że dany produkt nadaje się do mycia w zmywarce! 

Co więcej, sformułowanie „można myć w zmywarce” również nie jest standardowym twierdzeniem. Każda firma produkująca naczynia kuchenne lub stołowe ma procedury i standardy określające co można bezpiecznie myć w zmywarce, w oparciu o własne metody i materiały. 

Zazwyczaj istnieją dwa rodzaje ikon oznaczających produkty nadające się do mycia w zmywarce: 

  • Można myć w zmywarce, tylko na górnej półce 
  • Można myć w zmywarce 

Jeśli dany przedmiot jest oznaczony jako „tylko na górnej półce”, oznacza to, że można go bezpiecznie myć tylko na górnej półce zmywarki. Element grzejny w zmywarkach do naczyń znajduje się zazwyczaj na spodzie urządzenia, co oznacza, że górna półka jest stosunkowo chłodniejsza niż dolna. Jeśli umieścisz przedmiot oznaczony jako „tylko na górnej półce” na dolnej półce, może się okazać, że po zakończeniu cyklu odbarwił się, wypaczył lub uległ uszkodzeniu! 

W przypadku obu rodzajów przedmiotów, które można myć w zmywarce, symbol zmywarki wygląda zazwyczaj jak kwadratowe pudełko, wewnątrz którego znajdują się talerze lub szklanki (lub oba przedmioty). Symbol zawiera również kropelki wody lub ukośne linie, które mają oznaczać wodę. W przypadku przedmiotów, które są przeznaczone do mycia „tylko na górnej półce”, krople lub ukośne linie będą widoczne tylko na górze talerzy lub szklanek. Jeśli na symbolu są widoczne tylko krople lub linie, które przecinają całe kwadratowe pole, prawdopodobnie można bezpiecznie myć przedmiot na górnej lub dolnej półce. 

Obraz może również zawierać temperaturę, aby wskazać najwyższą bezpieczną temperaturę, w jakiej można myć dany przedmiot. Czasami symbolowi towarzyszą słowa, które rozwiewają część wątpliwości związanych z rozszyfrowywaniem znaczenia symboli! 

Co oznacza możliwość mycia w zmywarce?

Ogólnie rzecz biorąc, producenci wskazują, że dany przedmiot można myć w zmywarce, jeśli na pewnym etapie procesu produkcyjnego został poddany obróbce, aby dowieść, że wytrzyma on zarówno długotrwałe działanie wysokich temperatur, jak i detergentów stosowanych w zmywarce. Istnieją różne techniki, które producenci stosują, aby dopilnować, że ich produkty można myć w zmywarce. Metody różnią się w zależności od materiału, z którego jest wykonany produkt.  

Co robią producenci, aby ich produkty nadawały się do mycia w zmywarce?

Jak już wspomnieliśmy, producenci stosują różne techniki, aby ich produkty nadawały się do mycia w zmywarce. Poniżej omówimy kilka głównych materiałów, które można znaleźć w kuchni lub domu, oraz sposób, w jaki są one obrabiane w celu uzyskania (nieoficjalnego) zatwierdzenia do mycia w zmywarce: 

Szkło nadające się do mycia w zmywarce

Większość szklanych produktów jest „wyżarzana”, co oznacza, że po wyprodukowaniu są one powoli schładzane w celu wyrównania naprężeń w strukturze szkła. Jest to rutynowy proces, przez który przechodzą prawie wszystkie produkty szklane i który pomaga uzyskać pewność, że wszelkie szczątkowe naprężenia wewnętrzne zostały zniwelowane. Szkło wyżarzone jest często nazywane „szkłem nieobrobionym”, ponieważ istnieją dwa inne procesy, którym można poddać szkło, aby zwiększyć jego odporność na drastyczne zmiany temperatury.  

Szkło może być poddane procesowi zwanemu „hartowaniem”, który jest procesem termicznym lub chemicznym, dzięki któremu szkło staje się twardsze i mocniejsze, lub łagodniejszej formie hartowania zwanej „wzmacnianiem termicznym”. Naczynia kuchenne są zazwyczaj wzmacniane termicznie, co sprawia, że są dwukrotnie bardziej odporne niż szkło wyżarzone. Może się okazać, że niektóre naczynia są w pełni hartowane, dzięki czemu są cztery do pięciu razy mocniejsze niż szkło wyżarzone i są w stanie wytrzymać gotowanie w kuchence mikrofalowej. 

LINK DO MYCIA SZKŁA 

Ceramika nadająca się do mycia w zmywarce 

Ceramika nadaje się do mycia w zmywarkach dzięki podobnemu procesowi produkcji jak szkło: powolnemu schładzaniu, które pozwala na uzyskanie materiału z możliwie najmniejszą ilością niedoskonałości. Krótko mówiąc, glazura jest nakładana na ceramikę w celu ochrony powierzchni. Rodzaj użytego szkliwa może znacząco wpłynąć na wytrzymałość i trwałość ceramicznego przedmiotu. Przed włożeniem ceramicznych przedmiotów do zmywarki należy zawsze sprawdzać, czy są one oznaczone symbolem wskazującym, że można je myć w zmywarce. 

Plastikowe przedmioty nadające się do mycia w zmywarce

Przedmioty z tworzyw sztucznych zazwyczaj nie muszą być „obrabiane”, aby można je było myć w zmywarce, ponieważ często decyduje o tym rodzaj tworzywa sztucznego, z którego wykonano przedmiot. Tworzywa sztuczne o bardzo niskiej temperaturze topnienia mogą się topić w wysokich temperaturach panujących w zmywarce. Wkładaj tworzywa sztuczne do zmywarki tylko wtedy, gdy są one wyraźnie oznaczone ikoną pozwalającą na mycie w zmywarce i układaj je na górnej półce. 

LINK DO MYCIA PLASTIKU 

Stosowany detergent musi uzupełniać działanie czyszczące zmywarki do naczyń. Środki do zmywarek automatycznych są specjalnie opracowane, by rozbijać resztki jedzenia i warstwę tłuszczu, utrzymywać je w zawiesinie i usuwać w ostatnim płukaniu. Detergenty do zmywarek zapewniają to wszystko, wytwarzając niewiele piany.

Aby uzyskać najlepsze efekty, należy stosować detergent zalecany przez producenta zmywarki.

Finish jest marką nr 1 polecaną przez wiodących producentów zmywarek do naczyń, takich jak Bosch*. Na obszarach z bardzo twardą wodą zalecamy również dodatkowe stosowanie soli i płynu nabłyszczającego w celu ochrony urządzenia i uzyskania najlepszych wyników.

*Finish jest najczęściej zalecanym detergentem według udziału rynkowego producentów zmywarek, którzy polecają produkty Finish.

Nie ma takiej potrzeby! Wstępne płukanie to przeszłość. Wiele gospodarstw domowych w Polsce tak postępuje, ale jest to czasochłonne i prowadzi do marnowania cennych zasobów.

Nowoczesne detergenty, takie jak Finish Quantum Ultimate, zawierają związek wybielający i enzymy, ponadto producenci zmywarek zalecają ich stosowanie bez wstępnego płukania.

Związek wybielający usuwa uporczywe zabrudzenia po kawie i herbacie, a enzymy rozbijają białka i skrobie. Wystarczy tylko zdrapać większe resztki do kosza na śmieci i włożyć naczynia do zmywarki.

Tabletki do zmywarki zawierają środki powierzchniowo czynne, które zmieniają charakterystykę wody, zwiększając efektywność usuwania i zmywania zabrudzeń. Zawierają również enzymy (do rozbijania skrobiowych resztek jedzenia i białek), wypełniacze (do zmiękczania twardej wody) oraz bezpieczne związki wybielające.

Po umieszczeniu tabletki do zmywarki w komorze dozownika detergentu urządzenie zacznie uwalniać składniki w optymalnym momencie, pozwalając tabletce rozpuścić się w wodzie, uwolnić wszystkie składniki i wyczyścić naczynia!

Detergent do zmywarki należy przechowywać w suchym otoczeniu. W przypadku używania proszku należy dokładnie zamknąć pojemnik po każdym użyciu, aby utrzymać suchość produktu (i uniknąć rozsypania!). Podobnie jak inne środki czyszczące, detergent należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.

Zalety stosowania płynu nabłyszczającego:

  • Błyszczące naczynia bez przebarwień
  • Sprawniejsze suszenie

Zalety stosowania soli:

  • Ochrona urządzenia przed osadzaniem się kamienia
  • Zmiękczanie wody w celu lepszego zmywania

Tabletki wielofunkcyjne, takie jak Finish Quantum Ultimate i Finish All in 1, mają funkcje soli i płynu nabłyszczającego. Ponadto na obszarach z bardzo twardą wodą zalecamy również dodatkowe stosowanie soli i płynu nabłyszczającego w celu ochrony urządzenia i uzyskania najlepszych rezultatów.

Stosowanie tabletek do zmywarki jest bardzo proste. Wystarczy usunąć opakowanie ochronne, włożyć tabletkę do komory dozownika detergentu, zamknąć komorę, włączyć zmywarkę, a resztą zajmą się technologia i Finish!

Szczegółowe informacje dotyczące stosowania tabletek Finish można znaleźć poniżej.

Suchymi dłońmi wyjmij tabletkę z pojemnika i umieść ją w dozowniku detergentu. Upewnij się, że dozownik i tabletka są suche, aby uniknąć przedwczesnego rozpuszczenia.

Szczelnie zamknij opakowanie z tabletkami. Przechowuj z dala od źródeł ciepła i wilgoci, aby chronić pozostałe tabletki.

Nasze tabletki są dostępne bez dodatkowej folii (z wyjątkiem Finish Classic) i są opracowane tak, aby uwalniać składniki podczas kontaktu z wodą. Nie przekłuwaj ani nie zdejmuj opakowania tabletek.

Zamknij dozownik detergentu i zamknij zmywarkę.

Upewnij się, że wszystkie naczynia można myć w zmywarce i oddziel sztućce posrebrzane od tych ze stali nierdzewnej.

Przedmioty metalowe myj zgodnie z instrukcją producenta.

Uruchom zmywarkę. Optymalna temperatura wody wynosi 51° – 60°C.

Aby osiągnąć optymalne wyniki, zalecamy stosowanie płynu nabłyszczającego Finish, który pozwala uzyskać bardziej błyszczące i czyste naczynia (w porównaniu z samym detergentem).

Detergenty w tabletkach należy zawsze umieszczać w komorze dozownika detergentu.

Umieszczenie tabletki na dnie zmywarki może spowodować zbyt szybkie rozpuszczenie i uwolnienie detergentu w fazie mycia wstępnego. W efekcie cały detergent może zostać zużyty przed głównym cyklem mycia. Ograniczy to skuteczność zmywania.

Konieczność usunięcia folii z tabletki do zmywarki zależy od rodzaju zakupionego produktu. Zasadniczo, jeśli tabletki są w pakowane indywidualnie, wówczas przed użyciem należy wyjąć tabletkę z opakowania. Jeśli jednak tabletka jest pokryta cienką, przezroczystą folią, wówczas nie należy jej usuwać. Takie opakowanie bezpiecznie rozpuści się podczas zmywania.

Tabletki do zmywarki należy umieszczać w komorze dozownika detergentu. Nie można wkładać ich bezpośrednio do zmywarki.