Przejdź do zawartości
Mycie szkła w zmywarce do naczyń ikona

Mycie szkła w zmywarce do naczyń

Przedstawiamy przewodnik po myciu szkła w zmywarce - dowiedz się jak pozbyć się mętnych plam na szklankach oraz co zrobić, aby szkło było zawsze lśniące.

Szklane naczynia mogą być jednymi z najczęściej używanych przedmiotów w naszej kuchni, a co za tym idzie, jednymi z najczęściej mytych w zmywarce. Wielokrotne mycie i wysokie temperatury mogą jednak powodować powstawanie mętnych białych plam na ulubionych szklanych naczyniach.

Istnieją dwie główne przyczyny mętnienia szkła i obie pojawiają się z upływem czasu. Pierwsza z nich jest związana z osadami z twardej wody, a druga z korozją. Te dwa rodzaje zmętnienia wymagają stosowania różnych środków ostrożności, które zapobiegają ich wystąpieniu podczas mycia szklanych naczyń do pieczenia lub szklanek do napojów.

Mętne szkło i osady z twardej wody

Jeśli mieszkasz w rejonie, w którym występuje twarda woda, możesz mieć do czynienia z osadami mineralnymi gromadzącymi się w zmywarce. Twarda woda może być problematyczna dla zmywarek, ponieważ zawarte w niej minerały mogą pojawiać się w postaci mętnych śladów na szklankach i naczyniach. Osady te, takie jak kamień, mogą osadzać się na naczyniach i szklankach, powodując białe plamy lub zmętnienie. Aby uniknąć problemów związanych z twardą wodą, należy zawsze uzupełniać sól i płyn nabłyszczający w zmywarce. Sól zmiękcza wodę i umożliwia lepsze działanie detergentów oraz zapobiega powstawaniu plam spowodowanych twardą wodą, zapewniając lśniącą czystość. Płyn nabłyszczający chroni szklanki i powoduje jeszcze większy połysk. Aby uzyskać najlepsze rezultaty zmywania, zawsze używaj dobrej jakości detergentów, takich jak Finish Quantum Ultimate jako dodatek do soli i płynu nabłyszczającego. 

Co można zrobić, aby zapobiec mętnieniu szkła?

Przestrzeganie poniższych wskazówek na szczęście pozwala na usunięcie tego rodzaju zmętnienia szkła i łatwe zapobieganie jego powstawaniu: 

 • Regularne, dokładne czyszczenie zmywarki za pomocą środka do czyszczenia zmywarek Finish pomoże usunąć nieprzyjemne zanieczyszczenia, które mogą pozostać po zmywaniu, takie jak tłuszcz i kamień. 
 • Dodaj płyn nabłyszczający Finish do cyklu zmywania, aby mieć pewność, że krople wody, które tworzą się na powierzchniach zostaną rozproszone zanim wyparują i pozostawią osad z kamienia.  
 • Zawsze stosuj sól do zmywarek Finish w zmywarce, aby zmiękczyć wodę i uniknąć tworzenia się białych plam z osadu wapiennego na szklankach. 
 • Dostosuj temperaturę wody w zmywarce lub spróbuj użyć innego cyklu zmywania. Niektóre zmywarki mają ustawienia dla naczyń szklanych lub oferują możliwość ręcznego ustawienia temperatury, aby zmniejszyć temperaturę cyklu zmywania. Łagodniejszy cykl powinien ograniczyć mętnienie szkła. 

Korozja szkła

Jeśli mieszkasz w rejonie, w którym występuje miękka woda, istnieje szczególne ryzyko korozji, innego rodzaju zmętnienia naczyń szklanych, które może zdarzyć się wszędzie. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, od ekspozycji na ciepło i niskiej jakości szkła po rodzaj detergentu i długie cykle programów zmywania. Aby temu zapobiec, należy używać naszego płynu nabłyszczającego. Jest to specjalny produkt do ochrony szkła oraz zapobiegania korozji i blaknięciu kolorów. 

Jak zapobiegać korozji szkła w zmywarce do naczyń?

Istnieje wiele sposobów, aby przedłużyć żywotność szklanych naczyń i zapobiec mętnieniu szkła w zmywarce. Ważne jest, aby podjąć właściwe kroki zanim pojawią się nieodwracalne skutki korozji: 

 • Kupując naczynia szklane, upewnij się, że można je myć w zmywarce. 
 • Używaj środka do mycia naczyń w zmywarce, takiego jak Finish Quantum Ultimate, aby szklane naczynia dłużej zachowały połysk. 
 • Jeśli posiadasz mechanizm zmiękczający wodę, sprawdź, czy nie jest ustawiony na zbyt wysoki poziom. 
 • Bardziej delikatne naczynia szklane należy myć w niskiej temperaturze lub w trybie mycia szkła. 
 • Po zakończeniu cyklu zmywania należy otworzyć zmywarkę, aby umożliwić ujście nadmiaru pary. Nowoczesne urządzenia radzą sobie z tym za pomocą wewnętrznych wentylatorów. Przed wyjęciem szklanych naczyń ze zmywarki poczekaj, aż ostygną. 

Teraz gdy już znasz przyczynę, dowiedz się więcej o sposobach unikania tych irytujących mętnych plam na ulubionych szklanych przedmiotach kuchennych przed kolejną dużą imprezą.  

Jak myć szklanki do napojów w zmywarce?

Codziennie wielokrotnie korzystamy ze szklanek, ale z każdym kolejnym myciem szklanki mogą mętnieć. Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami, dzięki którym szklanki zawsze będą lśniły po wyjęciu ze zmywarki. 

 • Załaduj szklanki na górną półkę, z dala od innych naczyń.  
 • Aby uzyskać najlepsze rezultaty, używaj płynu nabłyszczającego Finish, który zapobiega powstawaniu śladów po wodzie na szklankach, a także pozwala uniknąć dodatkowego mycia i wycierania po zakończeniu cyklu zmywania.  

Jeśli chodzi o przechowywanie szklanek po wyjęciu ze zmywarki, istnieją dwie możliwości: brzegiem do góry lub brzegiem do dołu. 

Postawienie szklanki na brzegu pozwala uniknąć osadzania się kurzu i innych paskudztw wewnątrz szklanki, natomiast postawienie jej na podstawie oznacza, że część, z której pijesz, nie zbiera zanieczyszczeń z półki i istnieje mniejsze ryzyko wyszczerbienia. Wybór należy do Ciebie. 

Jak myć kieliszki do wina w zmywarce?

Mycie kieliszków do wina w zmywarce może być całkowicie bezpieczne — pod warunkiem ostrożnego podejścia do załadowania urządzenia.  

 • Jeśli to możliwe, załaduj kieliszki do wina na górną półkę — konieczne może być obniżenie półki, aby kieliszki zmieściły się. Upewnij się, że nie stykają się ze sobą, ponieważ może to spowodować ich pęknięcie podczas zmywania.  
 • Mocniejsze kieliszki do wina (grubszymi brzegami i nóżkami) można również ustawić na dolnej półce, jeśli są zabezpieczone i oddzielone od innych przedmiotów.  
 • Wiele nowoczesnych zmywarek ma ustawienie delikatnego zmywania lub tryb mycia naczyń szklanych. Niższa temperatura i łagodniejsze strumienie idealnie nadają się do mycia kieliszków do wina.  
 • Należy pamiętać o dodaniu płynu nabłyszczającego Finish, aby zapobiec powstawaniu plam z wody i mętnieniu szkła.  

W ten sposób przedstawiliśmy kilka prostych wskazówek, których przestrzeganie pozwoli szklankom i kieliszkom dłużej zachować lśniący wygląd. 

Stosowany detergent musi uzupełniać działanie czyszczące zmywarki do naczyń. Środki do zmywarek automatycznych są specjalnie opracowane, by rozbijać resztki jedzenia i warstwę tłuszczu, utrzymywać je w zawiesinie i usuwać w ostatnim płukaniu. Detergenty do zmywarek zapewniają to wszystko, wytwarzając niewiele piany.

Aby uzyskać najlepsze efekty, należy stosować detergent zalecany przez producenta zmywarki.

Finish jest marką nr 1 polecaną przez wiodących producentów zmywarek do naczyń, takich jak Beko czy Bosch*. Na obszarach z bardzo twardą wodą zalecamy również dodatkowe stosowanie soli i płynu nabłyszczającego w celu ochrony urządzenia i uzyskania najlepszych wyników.

*Finish jest najczęściej zalecanym detergentem według udziału rynkowego producentów zmywarek, którzy polecają produkty Finish.

Nie ma takiej potrzeby! Wstępne płukanie to przeszłość. Wiele gospodarstw domowych w Polsce tak postępuje, ale jest to czasochłonne i prowadzi do marnowania cennych zasobów.

Nowoczesne detergenty, takie jak Finish Quantum Ultimate, zawierają związek wybielający i enzymy, ponadto producenci zmywarek zalecają ich stosowanie bez wstępnego płukania.

Związek wybielający usuwa uporczywe zabrudzenia po kawie i herbacie, a enzymy rozbijają białka i skrobie. Wystarczy tylko zdrapać większe resztki do kosza na śmieci i włożyć naczynia do zmywarki.

Tabletki do zmywarki zawierają środki powierzchniowo czynne, które zmieniają charakterystykę wody, zwiększając efektywność usuwania i zmywania zabrudzeń. Zawierają również enzymy (do rozbijania skrobiowych resztek jedzenia i białek), wypełniacze (do zmiękczania twardej wody) oraz bezpieczne związki wybielające. 

Po umieszczeniu tabletki do zmywarki w komorze dozownika detergentu urządzenie zacznie uwalniać składniki w optymalnym momencie, pozwalając tabletce rozpuścić się w wodzie, uwolnić wszystkie składniki i wyczyścić naczynia! 

Detergent do zmywarki należy przechowywać w suchym otoczeniu. W przypadku używania proszku należy dokładnie zamknąć pojemnik po każdym użyciu, aby utrzymać suchość produktu (i uniknąć rozsypania!). Podobnie jak inne środki czyszczące, detergent należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.

Zalety stosowania płynu nabłyszczającego:

 • Błyszczące naczynia bez przebarwień
 • Sprawniejsze suszenie

Zalety stosowania soli:

 • Ochrona urządzenia przed osadzaniem się kamienia
 • Zmiękczanie wody w celu lepszego zmywania

Tabletki wielofunkcyjne, takie jak Finish Quantum Ultimate i Finish All in 1, mają funkcje soli i płynu nabłyszczającego. Ponadto na obszarach z bardzo twardą wodą zalecamy również dodatkowe stosowanie soli i płynu nabłyszczającego w celu ochrony urządzenia i uzyskania najlepszych rezultatów.

„Stosowanie tabletek do zmywarki jest bardzo proste. Wystarczy usunąć opakowanie ochronne, włożyć tabletkę do komory dozownika detergentu, zamknąć komorę, włączyć zmywarkę, a resztą zajmą się technologia i Finish!

Szczegółowe informacje dotyczące stosowania tabletek Finish można znaleźć poniżej.

Suchymi dłońmi wyjmij tabletkę z pojemnika i umieść ją w dozowniku detergentu. Upewnij się, że dozownik i tabletka są suche, aby uniknąć przedwczesnego rozpuszczenia.

Szczelnie zamknij opakowanie z tabletkami. Przechowuj z dala od źródeł ciepła i wilgoci, aby chronić pozostałe tabletki.

Nasze tabletki są dostępne bez dodatkowej folii (z wyjątkiem Finish Classic) i są opracowane tak, aby uwalniać składniki podczas kontaktu z wodą. Nie przekłuwaj ani nie zdejmuj opakowania tabletek.

Zamknij dozownik detergentu i zamknij zmywarkę.

Upewnij się, że wszystkie naczynia można myć w zmywarce i oddziel sztućce posrebrzane od tych ze stali nierdzewnej.

Przedmioty metalowe myj zgodnie z instrukcją producenta.

Uruchom zmywarkę. Optymalna temperatura wody wynosi 51° – 60°C

Aby osiągnąć optymalne wyniki, zalecamy stosowanie płynu nabłyszczającego Finish, który pozwala uzyskać bardziej błyszczące i czyste naczynia (w porównaniu z samym detergentem). 

Detergenty w tabletkach należy zawsze umieszczać w komorze dozownika detergentu. 

Umieszczenie tabletki na dnie zmywarki może spowodować zbyt szybkie rozpuszczenie i uwolnienie detergentu w fazie mycia wstępnego. W efekcie cały detergent może zostać zużyty przed głównym cyklem mycia. Ograniczy to skuteczność zmywania. 

Konieczność usunięcia folii z tabletki do zmywarki zależy od rodzaju zakupionego produktu. Zasadniczo, jeśli tabletki są w pakowane indywidualnie, wówczas przed użyciem należy wyjąć tabletkę z opakowania. Jeśli jednak tabletka jest pokryta cienką, przezroczystą folią, wówczas nie należy jej usuwać. Takie opakowanie bezpiecznie rozpuści się podczas zmywania.

Tabletki do zmywarki należy umieszczać w komorze dozownika detergentu. Nie można wkładać ich bezpośrednio do zmywarki.