Przejdź do zawartości
Plastik w zmywarce ikona

Czy można myć tworzywa sztuczne w zmywarce?

Dowiedz się, jakie plastikowe przedmioty można myć w zmywarce, czy tworzywo sztuczne bez zawartości BPA jest bezpieczne i jak myć plastikowe przedmioty, aby ich nie uszkodzić — przy użyciu produktów Finish.

Czy można myć plastikowe naczynia w zmywarce? Plastikowe przedmioty występują we wszystkich kształtach i rozmiarach, a w naszych kuchniach można znaleźć je wszędzie. Istnieje twardy, wytrzymały rodzaj plastiku, z którego wykonane są pojemniki śniadaniowe i rękojeści noży; miękki, elastyczny rodzaj, który można wykorzystać w składanym kubku do kawy, a także cienki, przezroczysty rodzaj, który jest często używany w pojemnikach na żywność lub plastikowych butelkach.

Pomimo powszechności występowania plastiku w naszej kuchni, możliwość mycia plastikowych naczyń i pojemników w zmywarce zależy jednak od rodzaju wykorzystanego materiału do ich produkcji. Zawsze szukaj oznaczenia produktów „nadające się do mycia w zmywarce”.

Czy mycie przedmiotów z plastiku w zmywarce jest bezpieczne?

To, czy mycie przedmiotów z tworzywa sztucznego w zmywarce jest bezpieczne, zależy od rodzaju tworzywa, z którego są wykonane.   

Niektóre elementy z tworzywa sztucznego zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymywały ciepło i działanie czyszczące detergentów w cyklu mycia w zmywarce — produkty te są zazwyczaj oznaczone jako „nadające się do mycia w zmywarce”. Jeśli jednak nadal nie masz pewności, oto kilka popularnych rodzajów tworzyw sztucznych i zasady ich mycia w zmywarce.

Plastikowe pojemniki wielokrotnego użytku

Jeśli plastikowa butelka lub pojemnik zostały oznaczone jako przedmioty wielokrotnego użytku, pod pewnymi warunkami można je bezpiecznie myć w zmywarce. Podczas mycia tego rodzaju produktów należy zawsze umieszczać je na górnej półce (z dala od elementu grzejnego) i unikać stosowania cykli idealnej czystości lub odkażania1. 

Plastikowa zastawa stołowa i sztućce

Talerze i sztućce, butelki dla niemowląt, deski do krojenia z tworzyw sztucznych i akrylowe szklanki powinny być wykonane z tworzywa sztucznego nadającego się do mycia w zmywarce, ale również w tym przypadku należy zachować pewne środki ostrożności podczas mycia. Bez wględu na wytrzymałość tworzywa sztucznego, wysoka temperatura może mieć na nie wpływ.  

Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku 

Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku (takie jak pojemniki na żywność lub butelki na wodę) nie nadają się do mycia w zmywarce. Nie tylko są one wykonane z tworzywa sztucznego, które nie jest przeznaczone do wytrzymywania wysokiej temperatury, co oznacza, że przedmioty będą się wypaczać i staną się bezużyteczne, ale także często zawierają składnik (BPA lub jego zamienniki), który może być szkodliwy dla zdrowia.  

Czy plastikowe przedmioty bez zawartości BPA można myć w zmywarce?

Jeśli tworzywo sztuczne jest oznaczone jako wolne od BPA, oznacza to, że nie zawiera bisfenolu A (BPA), związku chemicznego, który jest środkiem utwardzającym tworzywa sztuczne. Stwierdzono niestety, że BPA wpływa na żywność i napoje przechowywane w pojemniku, a dowody wskazują, że jego spożycie może być szkodliwe dla zdrowia.  

Ciepło generowane przez zmywarkę może spowodować wypłukiwanie BPA z tworzywa sztucznego, dlatego tworzyw sztucznych z zawartością BPA NIE NALEŻY myć w zmywarce2.  

W przypadku produktów oznaczonych jako wolne od BPA należy również zachować ostrożność przed umieszczeniem ich w zmywarce. Niektóre firmy twierdzą, że ich produkty są wolne od BPA, ale używają podobnych związków (takich jak BPS, BPF i BPAF), które mogą mieć podobny wpływ na zdrowie jak BPA.3 Dlatego przed włożeniem produktu do zmywarki warto sprawdzić, czy jest on rzeczywiście wolny od BPA.  

Czy Finish może być używany do przedmiotów z tworzyw sztucznych? 

Wszystkie nasze detergenty Finish są przeznaczone do bezpiecznego i skutecznego działania z przedmiotami, które nadają się do mycia w zmywarkach.   

Dowiedz się więcej o naszych produktach: finish.pl/produkty 

 

1 https://www.hunker.com/13420640/types-of-plastics-that-are-dishwasher-safe  

2 https://www.consumerreports.org/dishwashers/things-to-never-put-in-dishwasher/ 

Stosowany detergent musi uzupełniać działanie czyszczące zmywarki do naczyń. Środki do zmywarek automatycznych są specjalnie opracowane, by rozbijać resztki jedzenia i warstwę tłuszczu, utrzymywać je w zawiesinie i usuwać w ostatnim płukaniu. Detergenty do zmywarek zapewniają to wszystko, wytwarzając niewiele piany.

Aby uzyskać najlepsze efekty, należy stosować detergent zalecany przez producenta zmywarki.

Finish jest marką nr 1 polecaną przez wiodących producentów zmywarek do naczyń, takich jak Bosch*. Na obszarach z bardzo twardą wodą zalecamy również dodatkowe stosowanie soli i płynu nabłyszczającego w celu ochrony urządzenia i uzyskania najlepszych wyników.

*Finish jest najczęściej zalecanym detergentem według udziału rynkowego producentów zmywarek, którzy polecają produkty Finish.

Nie ma takiej potrzeby! Wstępne płukanie to przeszłośćWiele gospodarstw domowych w Polsce tak postępuje, ale jest to czasochłonne i prowadzi do marnowania cennych zasobów. 

Nowoczesne detergenty, takie jak Finish Quantum Ultimate, zawierają związek wybielający i enzymy, ponadto producenci zmywarek zalecają ich stosowanie bez wstępnego płukania. 

Związek wybielający usuwa uporczywe zabrudzenia po kawie i herbacie, a enzymy rozbijają białka i skrobie. Wystarczy tylko zdrapać większe resztki do kosza na śmieci i włożyć naczynia do zmywarki. 

Tabletki do zmywarki zawierają środki powierzchniowo czynne, które zmieniają charakterystykę wody, zwiększając efektywność usuwania i zmywania zabrudzeń. Zawierają również enzymy (do rozbijania skrobiowych resztek jedzenia i białek), wypełniacze (do zmiękczania twardej wody) oraz bezpieczne związki wybielające.

Po umieszczeniu tabletki do zmywarki w komorze dozownika detergentu urządzenie zacznie uwalniać składniki w optymalnym momencie, pozwalając tabletce rozpuścić się w wodzie, uwolnić wszystkie składniki i wyczyścić naczynia!

Detergent do zmywarki należy przechowywać w suchym otoczeniu. W przypadku używania proszku należy dokładnie zamknąć pojemnik po każdym użyciu, aby utrzymać suchość produktu (i uniknąć rozsypania!). Podobnie jak inne środki czyszczące, detergent należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.

Zalety stosowania płynu nabłyszczającego:

  • Błyszczące naczynia bez przebarwień
  • Sprawniejsze suszenie

Zalety stosowania soli:

  • Ochrona urządzenia przed osadzaniem się kamienia
  • Zmiękczanie wody w celu lepszego zmywania

Tabletki wielofunkcyjne, takie jak Finish Quantum Ultimate i Finish All in 1, mają funkcje soli i płynu nabłyszczającego. Ponadto na obszarach z bardzo twardą wodą zalecamy również dodatkowe stosowanie soli i płynu nabłyszczającego w celu ochrony urządzenia i uzyskania najlepszych rezultatów.

Stosowanie tabletek do zmywarki jest bardzo proste. Wystarczy usunąć opakowanie ochronne, włożyć tabletkę do komory dozownika detergentu, zamknąć komorę, włączyć zmywarkę, a resztą zajmą się technologia i Finish! 

Szczegółowe informacje dotyczące stosowania tabletek Finish można znaleźć poniżej.

Suchymi dłońmi wyjmij tabletkę z pojemnika i umieść ją w dozowniku detergentu. Upewnij się, że dozownik i tabletka są suche, aby uniknąć przedwczesnego rozpuszczenia.

Szczelnie zamknij opakowanie z tabletkami. Przechowuj z dala od źródeł ciepła i wilgoci, aby chronić pozostałe tabletki.

Nasze tabletki są dostępne bez dodatkowej folii (z wyjątkiem Finish Classic) i są opracowane tak, aby uwalniać składniki podczas kontaktu z wodą. Nie przekłuwaj ani nie zdejmuj opakowania tabletek.

Zamknij dozownik detergentu i zamknij zmywarkę.

Upewnij się, że wszystkie naczynia można myć w zmywarce i oddziel sztućce posrebrzane od tych ze stali nierdzewnej. 

Przedmioty metalowe myj zgodnie z instrukcją producenta.

Uruchom zmywarkę. Optymalna temperatura wody wynosi 51° – 60°C. 

Aby osiągnąć optymalne wyniki, zalecamy stosowanie płynu nabłyszczającego Finish, który pozwala uzyskać bardziej błyszczące i czyste naczynia (w porównaniu z samym detergentem). 

Detergenty w tabletkach należy zawsze umieszczać w komorze dozownika detergentu. 

Umieszczenie tabletki na dnie zmywarki może spowodować zbyt szybkie rozpuszczenie i uwolnienie detergentu w fazie mycia wstępnego. W efekcie cały detergent może zostać zużyty przed głównym cyklem mycia. Ograniczy to skuteczność zmywania.

Konieczność usunięcia folii z tabletki do zmywarki zależy od rodzaju zakupionego produktu. Zasadniczo, jeśli tabletki są w pakowane indywidualnie, wówczas przed użyciem należy wyjąć tabletkę z opakowania. Jeśli jednak tabletka jest pokryta cienką, przezroczystą folią, wówczas nie należy jej usuwać. Takie opakowanie bezpiecznie rozpuści się podczas zmywania. 

Tabletki do zmywarki należy umieszczać w komorze dozownika detergentu. Nie można wkładać ich bezpośrednio do zmywarki.