Przejdź do zawartości
Czyszczenie zmywarki do naczyń ikona

Czyszczenie zmywarki — jak wyczyścić zmywarkę?

Czyszczenie zmywarki w środku jest łatwe, a urządzenie większość pracy wykonuje samo. Wystarczy pamiętać, aby raz na trzy miesiąceużyć dobrego środka, takiego jak płyn do czyszczenia zmywarki Finish. Po włożeniu butelki z płynem do pustej zmywarki trzeba nastawić ją na najwyższą temperaturę. Dobrej jakości środki do czyszczenia zmywarek zawierają specjalne detergenty, które w połączeniu z gorącą wodą skutecznie docierają do najbardziej ukrytych zakamarków zmywarki i usuwają ukryty brud i kamień. Efektem jest czyste i pachnące wnętrze zmywarki oraz brak awarii i długa sprawność urządzenia.

Dlaczego czyścić zmywarkę?

Mycie naczyń w zmywarce w naturalny sposób usuwa z talerzy, garnków, misek czy sztućców brud, tłuszcz i resztki jedzenia. Z czasem pozostałości te mogą osadzać się na filtrach, zatykać otwory ramion spryskiwaczy i gromadzić się w trudno dostępnych miejscach w zmywarce. W rezultacie zmywarka zaczyna zmywać coraz słabiej. Zmywarki, które nie są regularnie czyszczone, zatykają się, brzydko pachną i zaczynają rdzewieć od środka. Brudna zmywarka to brudne naczynia i spore ryzyko poważnej awarii urządzenia.

Kiedy czyścić zmywarkę?

Zmywarkę najlepiej czyścić co najmniej raz na trzy miesiące. Regularne czyszczenie dobrym środkiem pozwala zachować idealną czystość zmywarki i idealną czystość naczyń. Sygnałem, że zmywarka wymaga czyszczenia, są: widoczne nagromadzenie resztek jedzenia w filtrze, pozostająca po myciu woda na dnie zmywarki, nieprzyjemne zapachy, widoczne plamy lub resztki jedzenia pozostawione na naczyniach, szklankach i sztućcach po zakończeniu cyklu mycia lub resztki jedzenia znajdujące się w ramieniu spryskiwacza.

Czym umyć zmywarkę?

Aby skutecznie umyć zmywarkę, potrzebny jest dobry środek do czyszczenia zmywarki. Płyn do czyszczenia zmywarki Finish zmywa brud i kamień nawet z ukrytych zakamarków każdej zmywarki. Finish do mycia zmywarki wyczyści również wszystkie rury, filtry oraz ramiona spryskiwaczy.

Jak wyczyścić zmywarkę?

Umycie zmywarki płynem do czyszczenia zmywarki Finish jest bardzo proste. Od czystej zmywarki dzieli Cię pięć kroków:

  1. Opróżnij zmywarkę, aby nic w niej nie pozostało.
  2. Z butelki płynu do czyszczenia zmywarki Finish zdejmij naklejkę na nakrętce tak, aby odsłonić woskową zatyczkę. Uwaga! Nie odkręcaj nakrętki. Temperatura w zmywarce sama rozpuści woskowy korek i w odpowiednim momencie uwolni płyn do czyszczenia zmywarki.
  3. Umieść butelkę ze środkiem do czyszczenia zmywarki do góry nogami w koszu na sztućce lub w dowolnym miejscu na dnie dolnego kosza na naczynia.
  4. Zamknij drzwi zmywarki i włącz cykl o możliwie najwyższej temperaturze (tj. intensywny, cykl przeznaczony dla garnków i patelni, itp.).
  5. Po zakończeniu cyklu wyjmij butelkę i wyrzuć do odpadów plastikowych.

Czym wyczyścić zmywarkę na zewnątrz?

Płyn do czyszczenia zmywarki Finish zadba o wnętrze Twojej zmywarki i zachowa higieniczną czystość w komorze myjącej. Drzwi i przyciski na zewnątrz zmywarki możesz umyć ściereczką i ciepłą wodą z mydłem.

Jak wyczyścić płaszcz wodny w zmywarce?

Regularne czyszczenie zmywarki odpowiednimi, wysokiej jakości detergentami utrzymuje w czystości nie tylko komorę zmywania, ale również niewidoczne jej podzespoły. Jednym z kluczowych elementów każdej zmywarki jest tak zwany płaszcz wodny, który ma wygląd przypominający spłaszczony pojemnik na wodę. Płaszcz połączony jest ze spryskiwaczami i dba o doprowadzanie do nich ciepłej wody. Jego funkcje to również odprowadzanie i magazynowanie wody podczas zmywania oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu zasolenia wody. Jeśli zmywarka nie jest regularnie czyszczona, w płaszczu wodnym mogą osadzać się resztki jedzenia i kamień. W efekcie może on zostać zatkany, czego konsekwencją będzie brak wody w ramionach spryskiwaczy i brudne naczynia. Aby wyczyścić płaszcz wodny, należy przede wszystkim odłączyć zmywarkę od prądu oraz zakręcić dopływ wody. W większości modeli zmywarek, dostęp do płaszcza jest możliwy po odkręceniu zewnętrznej płyty bocznej urządzenia. Płaszcz wodny połączony jest ze zmywarką zazwyczaj za pomocą uszczelki i najczęściej nie jest przymocowany dodatkowymi zatrzaskami, śrubami czy obejmami. Jego demontaż nie powinien sprawiać problemów. Ważne jest, aby przed demontażem przygotować sobie ścierki lub ręczniki – podczas wyjmowania płaszcza wodnego mogą wylecieć resztki wody. Po wyjęciu płaszcza wodnego należy go oczyścić. W zależności od stopnia i charakteru zabrudzeń należy użyć wody z mydłem, octu lub kwasku cytrynowego i gorącej wody. Jeśli w płaszczu osadził się kamień, trzeba użyć preparatu do odkamieniania. Jeśli płaszcz wodny jest pęknięty, trzeba go wymienić na nowy. Odpowiednie do różnych modeli zmywarek płaszcze wodne są łatwo dostępne w specjalistycznych sklepach internetowych. Montując czysty lub nowy płaszcz wodny, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe założenie uszczelek. Nie można również oczywiście zapomnieć o podłączeniu zmywarki do zasilania i włączeniu dopływu wody. Ważna uwaga – zmywarki to skomplikowane urządzenia. Jeśli zakres naprawy przekracza nasze umiejętności lub wiedzę, znacznie lepiej (i często taniej) jest skorzystać z pomocy fachowca, niż eksperymentować samodzielnie. Łatwo przy okazji uszkodzić kosztowny element, którego wymiana może często stawiać opłacalność naprawy pod znakiem zapytania.

Jak wyczyścić pojemnik na sól w zmywarce?

Sól do zmywarek pełni bardzo ważną funkcję. Odpowiednia, wysokiej jakości sól zmiękcza wodę i sprawia, że na naczyniach i elementach urządzenia nie osadza się biały nalot, czyli tak zwany kamień. Dlatego trzeba regularnie uzupełniać pojemnik na sól w zmywarce – większość urządzeń sama zresztą sygnalizuje na panelu brak odpowiedniej ilości soli w zbiorniku. Pojemnik na sól zazwyczaj znajduje się na dnie zmywarki. Aby dosypać soli, trzeba najpierw odkręcić nakrętkę. W pojemniku na sól powinna znajdować się woda – jest to zupełnie naturalne i prawidłowe. Po odkręceniu warto jednak pamiętać, że pod nakrętką mogą znajdować się zabrudzenia. Dlatego warto przemyć zarówno nakrętkę, jak i okolice gwintu na pojemniku przed ponownym zakręceniem. W ten sposób będziemy mieli pewność, że zakrętka prawidłowo zamknęła pojemnik na sól, a jej nadmiar nie wydostanie się z pojemnika podczas mycia.

Jak dbać o zmywarkę?

Jeśli zależy Ci na bardziej regularnej konserwacji urządzenia, możesz również użyć naszych tabletek do czyszczenia zmywarki. Można je stosować raz w miesiącu przy szczególnie obfitych, tłustych załadunkach. Tabletki do czyszczenia zmywarki wyczyszczą zmywarkę, usuwając tłuszcz podczas mycia naczyń (pamiętaj, aby użyć również detergentu!).