Przejdź do zawartości
Jak skrócić czas zmywania ikona

Jak skrócić czas zmywania?

Cykle pracy zmywarki mogą mieć różną długość, ale ile trwa normalny cykl typowej zmywarki? Wyjaśniamy, jak długo powinny trwać cykle mycia naczyń w zmywarce i wskazujemy najlepszy moment na uruchomienie zmywarki.

Jak skrócić czas zmywania w zmywarce? Wystarczy wybrać odpowiedni program. Długość cyklu zmywarki może się znacznie różnić w zależności od wieku i marki urządzenia oraz wybranego rodzaju funkcji cyklu. Niektóre cykle ekspresowe mogą trwać zaledwie 40 minut, podczas gdy nowsze, bardziej energooszczędne urządzenia mogą mieć cykle zmywania trwające do czterech godzin1.

Ile cykli jest dostępnych w zmywarce do naczyń?

Większość standardowych zmywarek ma co najmniej trzy cykle: 

  • Cykl lekki, często stosowany do delikatnych naczyń szklanych i talerzy 
  • Cykl normalny, do codziennych talerzy i sztućców 
  • Cykl ciężki, do przedmiotów wymagających intensywniejszego czyszczenia 

Każdy z tych cykli będzie różnił się długością i temperaturą, i powinien być wybierany odpowiednio do potrzeb.  

Wiele nowoczesnych zmywarek ma jednak o dużo więcej opcji cykli. Mogą one obejmować: 

  • Zmywanie ekologiczne: dla powolnych, energooszczędnych cykli 
  • Szybkie zmywanie: do naczyń, które zostały już opłukane 
  • Płukanie/utrzymanie: umożliwia płukanie naczyń i pozostawienie ich w zmywarce w oczekiwaniu na większy załadunek 
  • Automatyczne zmywanie: wykrywa stopień zabrudzenia przedmiotów i automatycznie dostosowuje ustawienia 
  • Opóźnienie zmywania: funkcja ustawia zmywarkę w gotowości do uruchomienia cyklu zmywania w określonym momencie w przyszłości (pomocne w oczekiwaniu na tańsze taryfy za energię elektryczną lub uruchomienie zmywarki podczas nieobecności w domu)
  • Połowa załadunku: do mycia mniejszej liczby przedmiotów
  • Cykl delikatny: do mycia delikatnych przyborów kuchennych

Liczba cykli, jakie posiada zmywarka, zależy zazwyczaj od jej wieku i modelu.

Ile trwa standardowy cykl mycia w zmywarce?

Normalnie standardowy cykl zmywania w zmywarce trwa dwie godziny lub dłużej, ale zależy to od wieku i modelu zmywarki.  

Standardowy cykl zmywania w nowoczesnych maszynach jest zazwyczaj dłuższy niż typowy cykl w starszych urządzeniach. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne maszyny zostały zaprojektowane z myślą o efektywności energetycznej. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale dłuższe cykle zwykle skuteczniej oszczędzają energię i efektywniej wykorzystują wodę.  

Czy można otworzyć zmywarkę w trakcie cyklu?

Otwarcie zmywarki w trakcie cyklu jest możliwe — w niektórych modelach może to zakłócić cykl (np. jeśli zmywarka ma cykl suszenia) lub może powodować konieczność ponownego naciśnięcie przycisku start, ale nie powinno prowadzić do zalania kuchni ani uszkodzenia urządzenia.  

Dla wielu osób obawy te wynikają z powszechnego nieporozumienia, że zmywarka napełnia się wodą w trakcie zmywania. Na szczęście zmywarka tak nie działa. Choć otwarcie drzwi w połowie cyklu może spowodować lekkie chlapnięcie (lub uwolnienie dużej ilości pary), to nie narazisz się na falę wody wypływającą z urządzenia! 

Kiedy najlepiej korzystać ze zmywarki?

Czy może być coś lepszego niż urządzenie, które umyje za nas naczynia? Zwalniając nas z konieczności własnoręcznego szorowania tłuszczu, zmywarka za naciśnięciem jednego przycisku daje lśniące, czyste sztućce i błyszczące talerze. Ale kiedy jest najlepsza pora, aby ją uruchomić? 

Najlepszą porą na włączanie zmywarki jest późna noc. Jest wiele czynników, które na to wpływają, w tym koszty energii, użytkowanie, a nawet hałas. Wiele osób może obawiać się hałasu związanego z pracą zmywarki w nocy. Zazwyczaj jednak w większym stopniu rozprasza to uwagę w ciągu dnia, kiedy coś robisz (i może spowodować, że zmarnujesz więcej energii włączając telewizor!). W nocy, szum zmywarki stanowi tylko niewielkie zakłócenie i od danej osoby zależy, czy jest na tyle znaczący, aby sprawiać trudności w zasypianiu. 

Zmywarka do naczyń kontra mycie ręczne

Nie masz pewności jak odnieść się do porównania zmywarki i mycia ręcznego? Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej.