Herbata w szklance?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w naszej kulturze herbatę podaje się w filiżance lub ceramicznym kubku. Jednak różne kraje i kultury mają swoje zwyczaje i tradycje, jeśli chodzi o picie herbaty, czyli jednego z najbardziej popularnych napojów na świecie. W wielu miejscach na świecie picie herbaty ze szklanki jest o wiele bardziej popularne niż używanie filiżanek i kubków. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? 

Dlaczego warto pić herbatę ze szklanki?

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że warto rozważyć wybór szklanki zamiast ceramiki.

1.    Pierwszym i prawdopodobnie najbardziej oczywistym powodem jest to, że w przezroczystej  szklance kolor herbaty jest widoczny. Dzięki temu możesz ocenić, czy herbata nie jest zbyt mocna i wyjąć torebkę w odpowiednim momencie. Dzięki temu za każdym razem uda Ci się przygotować napój dokładnie tak, jak lubisz. 

2.    Jeśli podajesz herbatę w ceramicznych filiżankach lub kubkach, prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy jaki może mieć to wpływ na jej jakość. Nierówności znajdujące się na powierzchni kubka mogą poruszać cząsteczki płynu, zmieniając jego właściwości. Szkło jest idealnie gładkie, co sprawia, że delikatny smak herbaty może być zachowany. 

3.    W porównaniu do ceramiki, szkło jest znacznie łatwiejsze do czyszczenia ze względu na fakt, że naczynia ceramiczne mają nierówną powierzchnię. Fragmenty liści herbaty mogą utkwić w tych nierównościach i jeśli tak się stanie, będą one bardzo trudne do usunięcia. Gładka powierzchnia szkła sprawia, że takie kawałki herbaty nie mają się do czego przyczepić, więc mycie szklanek jest bardzo proste. 

Wady stosowania szklanek

Główną właściwością szkła, która może okazać się bardzo niepraktyczna podczas picia herbaty i innych gorących napojów ze szklanki jest wysokie przewodnictwo cieplne. W związku z tym łatwo się poparzyć. Dlatego Rosjanie wynaleźli specjalną metalową podstawkę z uchwytem, którą nazwali  ‘podstakannik’ (dosłownie „rzecz pod szklanką”), aby tego uniknąć. Może się także zdarzyć, że po wlaniu gorącego płynu do zimnej szklanki wystąpi “szok termiczny”, w wyniku którego szkło rozszerzy się i dynamicznie skurczy, a w rezultacie pęknie lub nawet rozpadnie na kawałki. Współcześnie producenci szklanych naczyń dokładają wszelkich starań, aby szkło było jak najbardziej odporne na nagłe zmiany temperatur. Dlatego kupując szklane naczynia warto sprawdzić ich opis pod tym względem. 

Zmywanie naczyń

Bez względu na to, czy preferujesz szklane naczynia czy ceramikę, jedno jest pewne- zmywania nie unikniesz! Herbata pozostawia na naczyniach wyraźne ślady, jednak Finish bez problemu sobie z nimi poradzi. Specjalnie zaprojektowane tabletki do zmywarkisprawiają, że Twoje naczynia wyglądają jak nowe, a plamami po herbacie nie musisz się martwić!

Wielokrotne mycie szklanych naczyń może jednak sprawić, że szkło straci swoją krystaliczną przejrzystość. Dlatego Finish przygotował serię produktów Shine & Protect. Są to środki do zmywarek, które zapewnią idealną czystość naczyń, jednocześnie zapobiegając matowieniu szkła. 

Pora na herbatę! Finish zajmie się całą resztą!